Strona głównaStyl życiaZabezpieczenie Społeczne i Integracja Społeczna na lata 2008-2010 strona 2 / 2

Zabezpieczenie Społeczne i Integracja Społeczna na lata 2008-2010

strona 2 / 2

Zabezpieczenie Społeczne i Integracja Społeczna na lata 2008-2010 [© Liaurinko - Fotolia.com]
W najbliższym czasie planuje się wdrożenie nowych regulacji, które przyczynią się do poprawy uczestnictwa seniorów w życiu społecznym, w tym m.in. zostanie uchwalona ustawa wdrażająca niektóre przepisy Unii Europejskiej dotyczące równego traktowania. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowuje ponadto projekt. o zmianie ordynacji wyborczej, który umożliwi seniorom i osobom niepełnosprawnym głosowanie korespondencyjne lub za pomocą pośrednika. Planowana jest również zmiana regulacji dotyczących samorządu terytorialnego i wprowadzenie na poziomie gmin rad seniorskich, co zapewni większy udział organizacji seniorskich w kształtowaniu polityk lokalnych.

Rozwijane będą inicjatywy edukacyjne skierowane do środowiska osób starszych. Osobom starszym zostanie zapewniony szerszy dostęp do uczelni na zasadzie wolnego słuchacza. W planach jest również szersze wsparcie finansowe funkcjonowania Uniwersytetów Trzeciego Wieku, traktowanych jako elementu systemu kształcenia ustawicznego, które obecnie zrzeszają ok. 35 tys. słuchaczy. Aktualnie w Polsce jest blisko 100 uniwersytetów, z których część funkcjonuje w strukturze lub pod patronatem wyższej uczelni, a reszta jest prowadzona przez stowarzyszenia lub działa przy domach kultury, bibliotekach, ośrodkach pomocy społecznej oraz domach dziennego pobytu.

Ważnym aspektem działań skierowanych do ludzi starszych jest wspierania organizacji seniorskich, w tym zwłaszcza organizacji samopomocowych. Obecnie podmioty te mogą ubiegać się o dofinansowanie prowadzonych inicjatyw z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i innych źródeł. W przyszłości planowane jest zintensyfikowanie wsparcia organizacji seniorskich.

Równolegle będą wprowadzone zmiany w systemie emerytalnym, które pozwolą zapobiegać przedwczesnej dezaktywacji zawodowej młodszych seniorów (patrz Krajowa Strategia Emerytalna). Planuje się również działania na rzecz poprawy usług zdrowotnych dla osób starszych. Zadania te zostały zapisane w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2007-2015(Cel Operacyjny 9 „Tworzenie warunków dla zdrowego i aktywnego życia osób starszych”). W zakresie poprawy usług opiekuńczych, w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy zgłoszono do realizacji trzy istotne projekty.

Projekt Poprawa jakości i dostępu do usług pielęgniarskich z zakresu opieki środowiskowej oraz opieki długoterminowej dla mieszkańców domów pomocy społecznej ma na celu przeszkolenie w ramach kursów kwalifikacyjnych ok. 1000 pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej w zakresie pielęgniarstwa środowiskowego i opieki długoterminowej. Program powiązany będzie także z zakupem sprzętu niezbędnego do świadczenia usług pielęgniarskich z zakresu opieki środowiskowej lub długoterminowej.

Projekt Poprawa infrastruktury domów pomocy społecznej lub placówek opiekuńczo wychowawczych zakłada realizację programów naprawczych w domach pomocy społecznej lub placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w tym zadań inwestycyjnych lub
remontowych, także związanych z zakupem niezbędnego wyposażenia i sprzętu lub ich renowacji. Jego podstawowym celem jest poprawa jakości usług świadczonych mieszkańcom tych jednostek lub rozszerzenie wachlarza świadczonych usług.

Projekt Szkolenia pracowników domów pomocy społecznej lub placówek opiekuńczowychowawczych pracujących bezpośrednio z mieszkańcami tych jednostek zakłada realizację szkoleń pracowników domów pomocy społecznej (dps) będących pracownikami pierwszego kontaktu, pracowników wchodzących w skład zespołów opiekuńczo-terapeutycznych oraz pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych pracujących bezpośrednio z dziećmi zarówno w zakresie problematyki merytorycznej instytucji jak również specjalistycznego zakresu umiejętności interpersonalnych niezbędnych w prawidłowych kontaktach pracowników dps i placówek opiekuńczo-wychowawczych z mieszkańcami i wychowankami.

Z uwagi na specyfikę Programu Współpracy projekty będą realizowane w czterech województwach (lubelskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie).
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć