Strona głównaStyl życiaSłubice: Policja uświadamia Seniorów

Słubice: Policja uświadamia Seniorów

W Komendzie Powiatowej Policji w Słubicach (woj. lubuskie) odbyło się spotkanie edukacyjno–informacyjne, zorganizowane dla Seniorów w ramach programu profilaktycznego przygotowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. pod nazwą „Seniorze! Nie daj się oszukać!”. Celem tego programu jest poprawa bezpieczeństwa osób starszych oraz uświadomienie uczestnikom spotkań problemu, jakim są oszustwa, wyłudzenia i kradzieże na szkodę osób starszych i samotnych.
W trakcie spotkania omówiono metody działania przestępców, a także jak należy prawidłowo reagować na omówione sytuacje. Zaprezentowany został również film edukacyjny „Oszustom STOP” oraz spoty informacyjne, które przedstawiały sposoby działania przestępców.

W czasie wizyty seniorzy zwiedzili budynek Komendy Powiatowej w Słubicach. Z dużą ciekawością przyglądali się pracy oficera dyżurnego słubickiej Policji, podczas wizyty na stanowisku kierowania. Goście obejrzeli także pomieszczenia dla osób zatrzymanych, w pełni wyposażoną strzelnicę oraz „niebieski pokój”.

Najczęstsze metody oszustw, których ofiarami padają Seniorzy:

  • Oszustwo na okazyjny zakup:
    Oszuści oferują do sprzedaży różne artykuły zachwalając jako towar wysokiej jakości, najczęściej aparaty cyfrowe, kamery, czasem drogie markowe zegarki i perfumy. Sami zaczepiają ofiarę. Proponują sprzedaż artykułu po bardzo niskiej cenie. Ofiara godzi się. Płaci a w domu odkrywa, że kupiła zabawkę, obudowę kamery lub podróbkę.
  • Oszuści podają się za pracowników urzędów:
    Oszuści podają się za pracowników gazowni, wodociągów, przedstawicieli handlowych. Pod byle pretekstem chcą wejść do mieszkania i odwrócić uwagę lokatorów, a następnie ich okraść. Nierzadko wybierają na ofiary osoby starsze, samotnie mieszkające.
  • Metoda „na wnuczka”:
    Oszuści w trakcie rozmowy telefonicznej podają się za członka rodziny, przeważnie za wnuczka bądź syna i nakłaniają do udzielenia pożyczki pieniężnej, zazwyczaj tłumaczą się ciężką sytuacja materialną. Ludzie po telefonie obcej osoby, która podaje się np. za „wnuczka” biegną do banku wypłacają oszczędności życia, które zgodnie z instrukcją wydaną przez telefon przez obcą osobę przekazują komuś kogo pierwszy raz widzą na oczy. Niestety po fakcie kontaktują się z rodziną, a wtedy okazuje się, że padły ofiarą złodzieja.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy