Strona głównaStyl życiaDworce PKP w ocenie NIK są brudne i źle przystosowane

Dworce PKP w ocenie NIK są brudne i źle przystosowane

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wyniki kontroli stanu technicznego i przygotowania kolejowych obiektów dworcowych do obsługi pasażerów. Wnioski są jednoznaczne: polskie dworce są brudne, nie przystosowane do obsługi pasażerów, w tym także pasażerów niepełnosprawnych.
Kontrolę przeprowadzono w Polskich Kolejach Państwowych S.A., ich jednostkach organizacyjnych (11 oddziałach gospodarowania nieruchomościami), w Oddziale Dworce Kolejowe oraz 6 podległych mu rejonach dworców kolejowych, PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. i 20 podległych jej zakładach linii kolejowych, PKP Intercity Sp. z o.o., PKP Przewozach Regionalnych Sp. z o.o., Ministerstwie Infrastruktury oraz Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Kolejach Mazowieckich i PKP Warszawskiej Kolei Dojazdowej Sp. z o.o.

Kontrola wykazała, że spółki PKP S.A. i PKP PLK S.A. nie utrzymywały dworców w należytym stanie technicznym, na 195 dworcach (z 223 skontrolowanych) nie zorganizowano kompleksowej i rzetelnej obsługi pasażerów, nie zapewniono im również godnych warunków pobytu na dworcach. Zdaniem NIK wieloletnie zaległości w remontach spowodowały, że infrastruktura dworcowa ulegała systematycznej degradacji technicznej, funkcjonalnej i estetycznej, a przywrócenie jej walorów może potrwać nawet ponad 100 lat!

NIK uznał także, że 78% skontrolowanych dworców było na tyle brudnych, że stanowiło to dla podróżnych zagrożenie sanitarne. PKP S.A. nie zadbała również o funkcjonowanie na dworcach węzłów sanitarnych, a na terenie 39% dworców toalety dla pasażerów w ogóle zlikwidowano bądź trwale zamknięto.

Poważnym niedociągnięciem jest także nieprzystosowanie dworców do obsługi osób niepełnosprawnych. Tylko niespełna 5% ze skontrolowanych obiektów spełniała podstawowe kryteria dostępności dla tej grupy pasażerów. Na pozostałych występowały bariery architektoniczne i transportowe, częściowo lub całkowicie uniemożliwiające osobom niepełnosprawnym dotarcie do budynków i peronów oraz korzystanie ze świadczonych na ich obszarze usług. Przede wszystkim niedostosowane były parkingi oraz toalety. Znikoma była liczba dworców wyposażonych w sprawne urządzenia (windy i podnośniki), wspomagające poruszanie się osób niepełnosprawnych. Poważne niedociągnięcia odnotowano także w zakresie obsługi kasowej i udzielania informacji osobom niepełnosprawnym. W 126 (czyli ponad połowie) skontrolowanych obiektów okienka kasowe nie były wyposażone we wzmacniacze głosu, w 177 pulpity kasowe nie były obniżone, a do potrzeb pasażerów niepełnosprawnych dostosowano jedynie 2,3% wagonów.

PKP S.A. nie zapewniła także rzetelnej ochrony pasażerów na obszarze ponad 90% dworców, przy których zatrzymywały się pociągi i przebywali podróżni. Profesjonalną, bezpośrednią ochronę zorganizowała jedynie na 165 dworcach, a tylko 88 objęto monitoringiem wizyjnym. Zdaniem NIK efektem takiej sytuacji jest znaczny wzrost liczby wykroczeń popełnionych na obszarze kolejowym: z 68.771 w 2006 r. do 78.158 w 2007 r.

Adrianna Buniewicz / NIK

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:15:30, 04-11-2008 jip

    Nie ma co się martwić- tostery już mamy dobre, telewizory też mamy dobre, kiełbasa przegoniła, to jak cykliści przejmą dworce będziemy mieć też dobre i będzie jeszcze lepiej.
  • 16:18:24, 04-11-2008 senior A.P.

    A o coz tu sie martwic ,wszystko jest do zalatwienia ,wystarczy na powrot przejac wszystko w polskie rece i bedzie porzadek - wykonac zalecenia pokontrolne.
  • 19:28:52, 04-11-2008 Babcia Iwa

    Może i niezbyt pachniały dworce ale były. Teraz ich nie ma. Pozostały rozszabrowane kikuty nikomu nie potrzebne. Tory pozarastane, częściowo rozkradzione. Uważam, że już teraz nikt nie jest w stanie przywrócić do życia kolei. Gdyby np moja rodzina " kolejarska" wstała z grobu, to natychmiast padli by trupem.Teraz dworzec Główny we Wrocławiu też nie pachnie "fiołkami". Jest dużo meneli odstraszających podróżnych swoim wyglądem i stanem higieny osobistej. Wiem coś o tym bo mój syn z czymś takim" walczy".Jak on ma służbę, to całe to towarzystwo wychodzi z dworca się " wietrzyć".On jest rozpoznawalny ma 2 m wzrostu i 130 kg wagi.Takich potrzeba byłoby w każdym mieście na dworcach, może wtedy było by czyściej i bezpieczniej.
    ... zobacz więcej
  • 10:05:51, 05-11-2008 senior A.P.

    Odbuduja,naprawia,oczyszcza dworce kolejowe tez ,trzeba tylko poczekac na madre i gospodarne rzady w rekach Polakow.
  • 11:24:33, 05-11-2008 Babcia Iwa

    Eeeee tam.
  • 11:39:37, 05-11-2008 senior A.P.

    Linia kolejowa Kolbuszowa -Rzeszow byla zbudowana po wojnie za PRL-u ,dobrze utrzymana i sluzyla ludziom dojezdzajacym do pracy,skrocono nia tez droge pociagow do Warszawy.Gdy nastala demokracja i kradziez Polski linie te zlikwidowano a tory porosly trawa. Dzisiaj madrzy ludzie przy wladzy w terenie ponownie ja uruchomili a ludzie znowu oszczedzaja na dojazdach.
    Czyli jak sie chce to wszystko mozna i sie oplaca.
  • 17:22:35, 06-11-2008 jip

    Mieliśmy wyluzować, ale podobno od czasu do czasu wkurzyć się jest zdrowo no to się wkurzyliśmy, bo ujawnili się Ci, którzy nam podpadli, więcej kasy, bo jak nie to blokujemy tory, strajkujemy, bo kolejarze muszą mieć to co chcą. To ich motto. I okrzyki "pokarzemy rządowi....." Wiesz i oni myślą, że my myślimy, że mają rację? Nie Panowie kolejarze u nas macie przerąbane, za zapyziałe, zdewastowane urokliwe kiedyś stacyjki, za niewykorzystywanie perełek turystycznych (np. Kłodzko Kudowa), na których można zarobić krocie a nie dokładać, za zdewastowane brudne dworce i pociągi, za spóźnienia, za to, że nie potraficie myśleć, a jak myślicie to tylko jak kosztem podróżnych napełnić sobie kieszenie. Nie takiego motta to my nie popieramy. A może pokażecie nam, nie rządowi, jak punktualnie jeżdżą pociągi?, jak w kiblu normalnie mogę się wysikać? jak mogę spokojnie i na czystej stacyjce czy dworcu poczekać na pociąg, może to nam pokażecie? Polotaliśmy sobie. Pozdrawiamy jip
    PS uzasadnienie na moim blogu
    ... zobacz więcej
  • 15:57:34, 07-11-2008 tadeusz50

    A jak mogą dworce wyglądać np. dworzec kolejowy w moim mieści zresztą zabytkowy wyremontowany przez miasto na 100 lecie nabycia praw miejskich. Z zewnątrz ładny, a wewnątrz poczekalnia, ale bez ławek. Przecież jest to humor rodem z kultowych filmów Barei. Niby, że zostały zlikwidowane, żeby bezdomni na nich nie spali, tak tłumaczy swoją decyzję administrator budynku. Zresztą według niego jak ławki były, to i tak nikt z podróżnych na nich nie siadał, bo podobno wyganiał ich widok i zapach bezdomnych. Podróżny wiadomo, że jak ma czekać na pociąg, to i tak poczeka, chodząc siedząc, albo podpierając ścianę. W końcu przecież podróż koleją skraca czas podróży pociągiem. Pisząc o motywach likwidacji ławek w poczekalni, można stwierdzić, że ktoś kiedyś wpadnie na pomysł by zlikwidować place zabaw, bo bardzo często starsi, albo młodsi panowie lub panie urządzają tam sobie imprezy alkoholowe. A tak jak nie będzie placów zabaw, to nikt ich nie będzie niszczyć.
    ... zobacz więcej
  • 17:27:09, 07-11-2008 Babcia Iwa

    Przecież dworce i stacyjki nie zostały zdewastowane przez kolejarzy tylko przez podróżnych. Nie słyszałam aby kolejarz niszczył swoje miejsce pracy, to tak jak by podcinał gałąź na której by siedział. Kolej została wybudowana przez kolejarzy naszych dziadków, ojców, a niszczona przez szanowne społeczeństwo korzystające z usług PKP.Najlepiej prychnąć zniewagą w kierunku którego się nie zna. Kolejarze walczą o wcześniejsze emerytury ponieważ pracują w warunkach szkodliwych i uciążliwych. Czy ktoś by wytrzymał w pracy 16 godzin? Ale 12 godzin w nocy co drugą noc?Nie jest to praca siedzenie w kącie i spanie ale cały czas na nogach i w biegu z głową na karku bo odpowiadają za życie ludzkie. Nie dyskutujcie na tematy o których nie macie pojęcia.
    ... zobacz więcej
  • 17:32:12, 07-11-2008 tadeusz50

    Czy do tych uciążliwych prac należą też panie kasjerki, z informacji lub też inne zatrudnione w biurach.

Strony : 1 2 3 4 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy