Strona głównaStyl życiaDworce PKP w ocenie NIK są brudne i źle przystosowane

Dworce PKP w ocenie NIK są brudne i źle przystosowane

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wyniki kontroli stanu technicznego i przygotowania kolejowych obiektów dworcowych do obsługi pasażerów. Wnioski są jednoznaczne: polskie dworce są brudne, nie przystosowane do obsługi pasażerów, w tym także pasażerów niepełnosprawnych.
Kontrolę przeprowadzono w Polskich Kolejach Państwowych S.A., ich jednostkach organizacyjnych (11 oddziałach gospodarowania nieruchomościami), w Oddziale Dworce Kolejowe oraz 6 podległych mu rejonach dworców kolejowych, PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. i 20 podległych jej zakładach linii kolejowych, PKP Intercity Sp. z o.o., PKP Przewozach Regionalnych Sp. z o.o., Ministerstwie Infrastruktury oraz Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Kolejach Mazowieckich i PKP Warszawskiej Kolei Dojazdowej Sp. z o.o.

Kontrola wykazała, że spółki PKP S.A. i PKP PLK S.A. nie utrzymywały dworców w należytym stanie technicznym, na 195 dworcach (z 223 skontrolowanych) nie zorganizowano kompleksowej i rzetelnej obsługi pasażerów, nie zapewniono im również godnych warunków pobytu na dworcach. Zdaniem NIK wieloletnie zaległości w remontach spowodowały, że infrastruktura dworcowa ulegała systematycznej degradacji technicznej, funkcjonalnej i estetycznej, a przywrócenie jej walorów może potrwać nawet ponad 100 lat!

NIK uznał także, że 78% skontrolowanych dworców było na tyle brudnych, że stanowiło to dla podróżnych zagrożenie sanitarne. PKP S.A. nie zadbała również o funkcjonowanie na dworcach węzłów sanitarnych, a na terenie 39% dworców toalety dla pasażerów w ogóle zlikwidowano bądź trwale zamknięto.

Poważnym niedociągnięciem jest także nieprzystosowanie dworców do obsługi osób niepełnosprawnych. Tylko niespełna 5% ze skontrolowanych obiektów spełniała podstawowe kryteria dostępności dla tej grupy pasażerów. Na pozostałych występowały bariery architektoniczne i transportowe, częściowo lub całkowicie uniemożliwiające osobom niepełnosprawnym dotarcie do budynków i peronów oraz korzystanie ze świadczonych na ich obszarze usług. Przede wszystkim niedostosowane były parkingi oraz toalety. Znikoma była liczba dworców wyposażonych w sprawne urządzenia (windy i podnośniki), wspomagające poruszanie się osób niepełnosprawnych. Poważne niedociągnięcia odnotowano także w zakresie obsługi kasowej i udzielania informacji osobom niepełnosprawnym. W 126 (czyli ponad połowie) skontrolowanych obiektów okienka kasowe nie były wyposażone we wzmacniacze głosu, w 177 pulpity kasowe nie były obniżone, a do potrzeb pasażerów niepełnosprawnych dostosowano jedynie 2,3% wagonów.

PKP S.A. nie zapewniła także rzetelnej ochrony pasażerów na obszarze ponad 90% dworców, przy których zatrzymywały się pociągi i przebywali podróżni. Profesjonalną, bezpośrednią ochronę zorganizowała jedynie na 165 dworcach, a tylko 88 objęto monitoringiem wizyjnym. Zdaniem NIK efektem takiej sytuacji jest znaczny wzrost liczby wykroczeń popełnionych na obszarze kolejowym: z 68.771 w 2006 r. do 78.158 w 2007 r.

Adrianna Buniewicz / NIK

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:37:28, 07-11-2008 Scarlett

    Tak Babcia Iwa ma rację. To nasze społeczeństwo nie potrafi nic uszanować i wszystko mu przeszkadza. Obserwuję z moich okien młodzież wracającą z dyskoteki. Wszystko co się rusza, lub nie, zostaję zdewastowane, kosze fruwają wraz z zawartością. Złamane gałązki krzewów i drzewek. Obsikane klatki schodowe, porozbijane szkło na chodniku. Oto zachowanie naszej młodzieży. Taki obraz jest po weekendowych dyskotekach, a o dwrorcu już mi sie pisać nie chce.
  • 17:53:40, 07-11-2008 tadeusz50

    Ale niszczenie wszystkiego co na drodze było przez chuliganerię zawsze, jest i pewnie będzie. Kiedyś milicjant takiego delikwenta młodego złapanego na gorącym uczynku "pouczył " stosownym narzędziem czyli pałą. Teraz delikwenta musi delikatnie odprowadzić na komisariat, powiadomić rodziców itd. Młodzieniec nic sobie z tego nie robi. Kilka miesięcy temu w pobliżu mojego zamieszkania policja złapała emeryta który na wyłożonej kostce brukowej pod wiatą napisał "Wy skurw... nie niszczcie przystanków" Była sprawa sądowa i sąd na szczęście uznał niską szkodliwość społeczną i odstąpił od ukarania. Do tej pory napis uległ starciu.
    ... zobacz więcej
  • 18:25:43, 07-11-2008 tadeusz50

    Iwonko sam nie pracowałem na kolei ale z wykształcenia była i przez kilka lat pracowała na kolei moja ślubna. Tak więc co nieco wiem. Szanuję ich pracę i nie napisałem, że to kolejarze niszczą dworce i stanowiska pracy.
  • 19:09:31, 07-11-2008 Babcia Iwa

    Tak się składa,że ja przeszłam wszystkie stanowiska na kolei. Zaczęłam jako kancelistka przy dyżurnym ruchu , kasjerki bil-bag do referendarza kp - jest lub było to stanowisko biurowe. Mój syn nieraz mówił, że w biurach nic nie robią tylko kawę piją. Odpowiadałam mu na to,że trzeba było się uczyć, to też być nic nie robił tylko pił kawę. Ja wiem jak się pije kawę w biurze. Jedną ręką się pracuję a drugą trzyma się kanapkę lub kawę. Nie było czasu na jedzenie w jadalni jak to teraz jest. Panie w kasach przez 12 godzin siedzą w małym ciasnym pomieszczeniu i często użerają się z " kulturalnymi podróżnymi".Po takiej " służbie" człowiek jest na granicy zwariowania, a w domu też trzeba coś zrobić. Ja wiem jak ciężko się pracuje na PKP. Przepracowałam 28 lat. 7lat do emerytury przeracowałam w Domu Maklerskim Banku ........
    i wiem jaka jest różnica w pracy i w warunkach pracy.
    ... zobacz więcej
  • 11:13:04, 08-11-2008 senior A.P.

    Tadeuszu w twym miescie kiedys piekny dworzec wyremontowany na 100-lecie miasta za tej "wstretnej komuny" ,kto zniszczyl w obecnej "wspanialej demokracji" ?
    Kto kiedys i jak dbal o podroznych a kto dzisiaj dba , jak piszesz,ze nawet lawek na poczekalni nie ma - to jak w koncu jest ,kiedy to bylo lepiej za PRL-u czy teraz ,jakie bylo spoleczenstwo,jaka byla mlodziez ,o ktorej jedna z seniorek pisze prawde ,ty tez nie zaprzeczasz ale radzisz przyrznac ponownie pala policyjna jak bywalo kiedys i byl porzadek.
    Tadeuszu ,zle sie zyje z dwoma twarzami,w koncu trzeba sie opowiedziec po stronie prawdy ,tak jak pisze nam prawde o PKP seniorka ,ktora poznala pracujac na tym podworku kolejarskim.
    Koleje panstwowe i jej majatek zniszczyla nam prywata i demo-kracja !!!
    ... zobacz więcej
  • 11:38:24, 08-11-2008 tadeusz50

    Ten dworzec został wybudowany nie za komuny tylko za czasów "Kolei Wiedeńskiej" może Augustynie mówi ci ta nazwa coś. Kto zniszczył a po prostu czas który nieubłaganie niszczy gdy na bieżąco się nie poprawia. Za komuny w pewnym okresie nie mogłem spokojnie wrócić z pracy bo byłem legitymowany i jedynym "zajęciem" milicji było spojrzenie na pieczątkę zakładu pracy. Teraz tego nie ma i jestem szczęśliwy. Rozwydrzenie części młodzieży było jest i będzie i to ty nie myl pojęć. Precz z komuną.
    Ja nie napisałem,że to kolejarze niszczą dworce niszczy czas i brak dbałości o nie. Choćby nie wiem jak kulturalne społeczeństwo było pomieszczenia wszelkie (poczekalnie perony, WC itd) należy sprzątać i to należy do zarządzającego czyli kolei.
    ... zobacz więcej
  • 12:22:19, 08-11-2008 senior A.P.

    Dalej nie czytasz ze zrozumieniem a po lebkach.
    Przeciez ci pisze "wyremontowany " a nie ,ze byl zbudowany,nie badz haotyczny i staraj sie scicsle odpowiadac na pytania (dotyczy w cudzyslowiu tak komuny ,jak i demokracji),o jakim myleniu pojec piszesz.Tu nie ma pojec a sa stwierdzenia.
    Wyloze prosciej.
    Porzadek i lawki za "komuny" byl/byly.
    Za obecnej demokracji nie ma porzadku a nawet lawek.
    Czy to trudne do zrozumienia o czym pisze ?
    Piszesz,ze brak dbalosci o dworce - wiec od kogo to zalezy ?
    Bo ja uwazam,ze od wszystkich ,kolejarzy tez a najwiecej od wlasciciela,zas wlasciciele tak postepuja jak od nich dany ustroj wymaga lub nie !
    Piszesz,ze nalezy sprzatac - wiec kto to ma robic ? Wlasciciel czy korzystajacy z uslug - podrozni,spoleczenstwo ?
    ... zobacz więcej
  • 13:29:08, 11-11-2008 senior A.P.

    No i odpowiedzi sie nie doczekalem,wiec dopisze :
    Polskie Koleje Panstwowe swiadomie niszczono i nadal sie niszczy !
    W rekach prywatnych nie maja racji bytu,czas z powrotem przejac je w calosci przez panstwo i korzystanie z nich przez cale spoleczenstwo na dogodnych warunkach.
  • 13:50:34, 11-11-2008 jip

    Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) – powstała w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Ich jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który reprezentuje obecnie Ministerstwo Infrastruktury.
  • 14:09:05, 11-11-2008 ostatek

    Cytat:
    tadeusz50
    Choćby nie wiem jak kulturalne społeczeństwo było pomieszczenia wszelkie (poczekalnie perony, WC itd) należy sprzątać i to należy do zarządzającego czyli kolei.
    Cytat:
    senior A.P.
    Piszesz,ze nalezy sprzatac - wiec kto to ma robic ? Wlasciciel czy korzystajacy z uslug - podrozni,spoleczenstwo ?
    Posty zacytowane w kolejności zamieszczenia ich na forum. O jaką odpowiedź jeszcze chodzi? Podyskutujemy o niszczycielskim czasie? hm... nas też on niszczy...

    Tak naprawdę, jest mi żal małych stacyjek przycupniętych na skrajach lasów i polach zielonych... ale kto teraz jeździ koleją? Pomyśleć, że kiedyś nawet psy jeździły trafiając prosto do lektur szkolnych...
    Popatrzcie sami - jedna ze stacyjek przy "magistrali węglowej"... Francuzi budowali, magistralę i dworce...

    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 4 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy