Strona głównaStyl życiaElektrośmieci i zużyte baterie wyrzucaj oddzielnie

Elektrośmieci i zużyte baterie wyrzucaj oddzielnie

Zużyte baterie, akumulatory oraz sprzęt elektroniczny to odpady szkodzące środowisku, dlatego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na ich selektywną zbiórkę. W jaki sposób z nimi postępować?
Elektrośmieci i zużyte baterie wyrzucaj oddzielnie [© seen - Fotolia.com] W naszym kraju zużywa się rocznie ok. 400 milionów sztuk baterii, zawierających metale ciężkie nie ulegające neutralizacji oraz szkodliwe substancje takie jak np. kadm czy lit. Baterie jednokrotnego użycia mają krótki żywot i szybko trafiają do kosza, na wysypisko, do gruntu lub wody - wtedy uwalniają szereg substancji toksycznych i żrących, które mogą stanowić duże zagrożenie dla środowiska.

W jaki sposób pozbywać się zużytych baterii?

Selektywna zbiórka i pozbywanie się zużytych baterii oraz akumulatorów nie jest trudnym zadaniem. Ażeby postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami i dbać o środowisko, to po pierwsze powinniśmy oddzielać je od innych odpadów, a następnie oddawać do specjalnych punktów zbiórki.

– Pojemniki można znaleźć w placówkach oświatowych, instytucjach użyteczności publicznej, placówkach handlowych a szczególnie tam, gdzie sprzedawane są baterie. Mapy takich punktów znajdują się na stronach internetowych każdego Urzędu Marszałkowskiego, ponieważ istnieje obowiązek, aby te miejsca były zinwentaryzowane dla poszczególnych województw – mówi Zenon Telman z organizacji odzysku Reba S.A. – Małych baterii i akumulatorów nie musimy oddawać do punktu zbiórki bezpośrednio po ich zużyciu chociaż byłoby to idealnym rozwiązaniem. Możemy w krótkim okresie czasu gromadzić je w specjalnych kartonowych pojemniczkach bądź woreczkach pamiętając, aby nie trafiały do kosza wraz z innymi . Należy je w miarę możliwości niezwłocznie oddawać do specjalnych pojemników na zużyte baterie – dodaje Z. Telman.

Dlaczego należy segregować elektrośmieci?

Pod pojęciem kryje się WEEE (ang. Waste of Electrical and Electronic Equipment) – zużyty sprzęt elektryczny i . Zbiórką i utylizacją elektrośmieci zajmują się oddzielne organizacje odzysku sprzętowego.

– Elektrośmieci zbiera się selektywnie poprzez okazjonalne imprezy, wystawianie kontenerów na terenie zakładów komunalnych oraz w miejscach użyteczności publicznej, poprzez specjalne gratowozy – samochody odbiorcze również po telefonicznym umówieniu odbioru ), przyjeżdżające w określonych dniach i godzinach, oraz w myśl najnowszych przepisów za pomocą Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Z tych wszystkich miejsc elektrośmieci przekazuje się do zakładów demontażu, a następnie do hut czy zakładów zagospodarowujących plastik i tym podobne odpady-surowce, powstałe po demontażu – informuje Zenon Telman.

takich odpadów w niektórych przypadkach asortymentowych może być opłacalne – można w ten sposób odzyskać szereg cennych surowców takich jak miedź, złoto, srebro oraz aluminium. Dzięki specjalnym procesom segregacji i recyklingu, które odbywają się w wyspecjalizowanych placówkach, możliwe jest odzyskanie tych cennych metali, a następnie ponowne ich wykorzystanie.

– Pamiętajmy, że w sytuacji kiedy kupujemy nowy sprzęt, obowiązkiem sprzedającego jest odebranie od nas tego zużytego. Firmy produkujące urządzenia elektroniczne, które trafiają na rynek, zobowiązane są do podpisania umowy z wybraną organizacją odzysku – uświadamia Agnieszka Medoń z GP Batteries.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy