Strona głównaStyl życiaO co chodzi w Halloween?

O co chodzi w Halloween?

Halloween to czas czarownic, duchów i strasznych historii. Popularność zwyczaju w Polsce rośnie i obejmuje różnorodne tradycje, także te dotyczące kostiumów, potraw, rodzaju zabaw, a nawet drinków. Z drugiej strony święto to należy do najbardziej kontrowersyjnych - zarówno ze względów religijnych jak i kulturowych.
O co chodzi w Halloween? Pochodzenie zwyczaju

Zwyczaj wywodzi się ze starych świąt obchodzonych w różnych kulturach, których wspólnym mianownikiem jest wiara, że w okresie tym granica między światem żywych i umarłych zaciera się i łatwiej nawiązać kontakt z duchami.

Początków Halloween upatruje się w celtyckim obrządku Samhain, podczas którego żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Tego dnia wszelkim duchom miało być łatwiej przedostać się do świata żywych. Podczas święta oddawano cześć duchom przodków i odstraszano złych przybyszów z zaświatów.

Trick or Treat?


Swoistym katarktycznym celem Halloween jest też „oswajanie" strachu przed śmiercią. Zaświaty, udręczone dusze, demony i wiedźmy, wreszcie wszelkie istoty, które wywołują lęk u żyjących podczas jednego dnia w roku stają się „ułaskawione". Dzieci i dorośli przebierają się za postaci o makabrycznym wizerunku miło spędzając czas na halloweenowych balach.

Przerażająca oprawa staje się podczas Halloween niezbywalnym elementem dobrej zabawy.

W nocy z 31 na 1 listopada na ulice miast USA, Kanady i Europy Zachodniej wychodzą dzieci przebrane zazwyczaj za postaci duchów, wampirów i wiedź pukając do drzwi domostw i zapytując "Trick or Treat?" (Psikus czy poczęstunek?). Ta formułka ma nakłonić mieszkańców do częstowania małych gości słodyczami.

Powodzenie Halloween jest ogromne, odbywają się wówczas liczne imprezy i bale przebierańców. Popularne są tzw. "Scary Farm" (straszne farmy), tj. przygotowane do zabaw obszerne przestrzenie aranżowane na wzór scenerii horrorów. Nie tylko ludzie zakładają kostiumy - mrocznemu przeobrażeniu ulegają też domy i ogrody, dekoruje się je wystawiając sztuczne nagrobki, rozwijając sztuczne pajęczyny i konstruując budowle przypominające zamki wampirów.

Halloween a Wszystkich Świętych i Zaduszki

Halloween bywa mylnie uważane za święto chrześcijańskie ze względu na skojarzenia z Uroczystością Wszystkich Świętych, podczas której Kościół czci tych, którzy - zgodnie z wiarą chrześcijańską - trafili do nieba. Chrześcijańskie święto ma na celu także przypomnienie wiernym o drodze, która prowadzi do świętości. Na 2 listopada przypadają, także kojarzone z Halloween, Zaduszki, czyli dzień poświęcony wspomnieniu, którzy zmarli i w czyśćcu pokutują za swoje grzechy. Wspomnienie wiernych zmarłych wprowadził opat benedyktynów w Cluny, św. Odylon w roku 998. Zwyczaj przyjął się w całym Kościele.

Kontrowersje

Halloween przybyło do Polski w latach dziewięćdziesiątych i zadomowiło się - jak się wydaje - na dobre. Obchodzone jest więc w szkołach, placówkach kulturalnych i klubach. Puby organizują „przebierane" czy też „straszne" imprezy oferując specjalne promocje dla osób w kostiumach. Wszystko to wśród upiornych dekoracji. Ze względu na tematykę więc Halloween ma związek ze wspomnianymi świętami, ale chrześcijanie podkreślają pogański i komercyjny charakter popularnego szczególnie w USA zwyczaju. Egzorcyści zwracają uwagę, że halloweenowe praktyki otwierają na niebezpieczeństwo opętania. Problemy tego rodzaju, a także schorzenia psychiczne na tle demonicznym mogą - ich zdaniem - mogą zaczynać się od niewinnych praktyk (np. wróżenia, kontaktowania się z duchami, noszenia talizmanów, zabawy w piekło lub diabły).

Przedstawiciele kościołów chrześcijańskich uważają, że zabawa halloweenowa ośmiesza ideę skłaniających do zadumy Świąt Wszystkich Świętych i Zaduszek. Niektórzy podkreślają też, że zwyczaj przyczynia się do osłabienia rodzimych tradycji. Z roku na rok wraz z liczbą osób bawiących się na "strasznych" imprezach rośnie także liczba głośno deklarujących "Nie obchodzę Halloween".

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:16:43, 01-11-2011 Ojanna

    Pluto, ale dzieci wymuszają na mnie udział w tej zabawie. Nie miewam w domu słodyczy, muszę się specjalnie przygotować. Mogliby chodzić do domów, gdzie są inne dzieci; do szkolnych kolegów, cioć, znajomych itd.
    Umiar we wszystkim wskazany.

    Kolędników wieki nie widziałam

    Kurcze, w nosie mam te dyniowe harce, niech se będą. Mam ważniejsze rzeczy na głowie.
  • 20:21:26, 01-11-2011 Mar-Basia

    Ojanno, ales dzisiaj zbuntowana. Dzieciaki sa wielokrotnie jak papuszki.
  • 20:33:31, 01-11-2011 jasinek123

    Wczoraj zadzwonił domofon-
    Cukierek-psikus!
    Było ich czterech-zestresowanych gadających bez ładu
    Ale to byli dziesięciolatki, jak to nie lubić
    Czekolada + cukierki
    PRÓBUJCIE CHŁOPCY!!!!
  • 21:24:28, 01-11-2011 Nora

    Cytat:
    Scarlett
    Nie, nie, nie. Dzieciaki niech przychodzą do mnie jako kolędnicy
    Ja też tak wolę
    I nic mnie nie obchodzi, czy to Celtowie zanieśli do Ameryki, czy kto inny.
    Zresztą ...Celtowie o tej porze roku obchodzili Samhain.
    Raczej nie ma podobieństwa między tym świętem, a Halloween.
    Ale możliwe, że się mylę. W każdym razie nie chcę tego święta u mnie, bo wolę rodzime tradycje.
    Zbyt wielu moich bliskich odeszło, dlatego te dni są dla mnie czasem zadumy, nie zabawy.
    Na zabawę mam inne dni w kalendarzu.
    Wybieram zdecydowanie znicz
    Halloween - skąd by się nie wzięło jest dla mnie jarmarczne i kiczowate.
    ... zobacz więcej
  • 21:26:04, 01-11-2011 Mar-Basia

    Cytat:
    jasinek123
    Wczoraj zadzwonił domofon-
    Cukierek-psikus!
    Było ich czterech-zestresowanych gadających bez ładu
    Ale to byli dziesięciolatki, jak to nie lubić
    Czekolada + cukierki
    PRÓBUJCIE CHŁOPCY!!!!

    No wlasnie, jak ich nie lubic. Mieszkam w czesci Hiszpanii, ktora jest bardzo "zangliczona". Halloween obchodzony jest u nas pelna para, mimo, ze Hiszpania jest krajem o bardzo starych tradycjach chrzescjanskich. Jedno drugiemu nie przeszkadza. Nie zauwazylam, ze ktos krytykuje i sie oburza. Moze to wynika z duzej tolerancji Hiszpanow do tego co ich otacza?

    Na ten dzien kupuje sporo cukierkow, malych "goodies" aby czym obdzielic dzieciaki. A one zawsze wiedza, ze u nas cos im sie oberwie do poszarpanego kapelusza. W podziece spiewaja nam przerozne piosenki.

    Dawniej tez wyprawialismy w ogrodzie ogromne party Halloween'owe - bawilismy sie doskonale. Dzisiaj juz luzujemy, starosc nie radosc.
    ... zobacz więcej
  • 22:09:05, 01-11-2011 Scarlett

    Cytat:
    Halloween to folklor, który wciska się nam na siłę. Idea tej importowanej maskarady polega na tym, że próbuje się oswoić śmierć. Czyni się to jednak w sposób niewłaściwy. Banalizacja, lekceważenie i wyśmiewanie jest tutaj wyjątkowo słabym orężem, bo nie wszystko można zbyć śmiechem. Tym bardziej Halloween traktuję jako mieszanie w głowach ludziom, którzy starają się jak najdalej od siebie odsunąć myśl, że nasze życie również ma kres
    .


    http://wsieci.rp.pl/opinie/horyzonty...tanie-Jak-zyc-
    ... zobacz więcej
  • 06:02:15, 02-11-2011 pluto37

    Cytat:
    Scarlett
    Tak, ależ oczywiście. Wychowanie zgodnie z naszą tradycją.

    Własnie wczoraj opisałem Ci nasza tradycję. Całkiem podobna do dyniowej.
    Ona zaniknęła i dzis niewielu o tym pamieta.
    Tak jak Dziady i Zaduszki. Odrodziła sie w innej kolorowej formie.
    Ja osobiscie uważam, ze protesty wielkiego sensu nie mają.
    Ale w końcu każdy ma własny pogląd. ja wyraziłem swój.
    Wole dzieciaki usmiechniete i zadowolone, niz naburmuszonych starszych, którym sie nic nie podoba
  • 11:11:07, 02-11-2011 Scarlett

    Cytat:
    pluto37
    Własnie wczoraj opisałem Ci nasza tradycję. Całkiem podobna do dyniowej.
    Ona zaniknęła i dzis niewielu o tym pamieta.
    Tak jak Dziady i Zaduszki. Odrodziła sie w innej kolorowej formie.
    Ja osobiscie uważam, ze protesty wielkiego sensu nie mają.
    Ale w końcu każdy ma własny pogląd. ja wyraziłem swój.
    Wole dzieciaki usmiechniete i zadowolone, niz naburmuszonych starszych, którym sie nic nie podoba
    Pluto, a niech się Twoje wnuki przebierają.
    Nie jestem naburmuszona, a przerażona

    ... zobacz więcej
  • 12:08:07, 02-11-2011 Nora

    Cytat:
    pluto37
    Wole dzieciaki usmiechniete i zadowolone, niz naburmuszonych starszych, którym sie nic nie podoba
    Ja też lubię uśmiechnięte dzieciaki.
    Dlatego proponuję zdjąć z płyt nagrobnych znicze postawione tam przez naburmuszonych starszych, niech sobie na nich uśmiechnięte dzieciaki w tym dniu potańczą.
  • 18:05:21, 02-11-2011 ostatek

    Cyganie biesiadują na grobach bliskich. Podobnie radosnie świętuje się w Meksyku. Co ciekawe... zarówno Romowie jak i Meksykanie są (w większości) katolikami.
    Słowiańskie Dziady też nie były jednoznacznie ponure i smutne.

    Spróbujmy może poznawać i szanować inne kultury, bez oburzania się tak 'na wszelki wypadek'.

    Wszystkich Świętych i Zaduszki zostały wprowadzone przez KK do kalendarza liturgicznego stosunkowo późno (odpowiednio: w 834 i 998 r.); miały zastąpić pogańskie święta: celtycki Samhain, święto rzymskiej Pomony i słowiańskie Dziady.
    Na ile się to udało? Odpowiedzcie sami... ale kładąc kwiat na grobie - układamy stos, zapalając znicz - podpalamy ułożony stos... więc bardziej pogańscy czy bardziej katoliccy jesteśmy?

    Podobnie wieczerza wigilijna jest świętowaniem Dziadów Zimowych.

    PS - Pluto, na ziemiach polskich istnieją ślady osadnictwa celtyckiego. Zwyczaje mogły przetrwać. Zresztą... w każdej epoce i w każdej nacji byli (i są) psotni chłopcy... i niech tak zostanie... bo radość jest przywilejem młodości...
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 4 5 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy