Strona głównaStyl życiaPamięci tych, którzy odeszli...

Pamięci tych, którzy odeszli...

Pierwsze dni listopada to czas, kiedy wspominamy zmarłych – naszych najbliższych, ale także tych, których znaliśmy z ekranów telewizorów, okładek książek, desek teatrów… Wspomnijmy więc niektórych z tych, którzy odeszli w tym roku.
Pamięci tych, którzy odeszli... [© Roman Milert - Fotolia.com] 15 listopada 2007r. we Wrocławiu zmarł w wieku 62 lat Jan Kaczmarek, współtwórca legendarnego kabaretu Elita. Znakomity felietonista i autor piosenek od wielu lat zmagał się z chorobą Parkinsona. Był autorem takich kabaretowych przebojów, jak „Kurna chata”, „Zerowy bilans czyli pero, pero”, „Czego się boisz głupia” i „Do serca przytul psa”.

W grudniu ubiegłego roku odeszło wielu znakomitych twórców kultury. 13 grudnia zmarł w wieku 76 lat Ike Turner, legenda muzyki soul i były mąż piosenkarki Tiny Turner.

27 grudnia również w wieku 76 lat zmarł dziennikarz, były redaktor naczelny „Świata Młodych”, redakcji programów dla dzieci i młodzieży Polskiego Radia, a w latach 80 - tych radiowej „Trójki” Janusz Domagalik. Był także autorem słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych oraz książek, m.in. „Pięć przygód detektywa Konopki”, „,Marka” i „,Księżniczki i chłopców”.

Tego samego dnia w Warszawie w wieku 85 lat zmarł Jerzy Kawalerowicz – jeden z najznakomitszych polskich reżyserów, twórca „Matki Joanny od Aniołów”, „Faraona”, „Śmierci prezydenta”, „Austerii” i „Quo vadis?”

1 stycznia odeszła Irena Górska - Damięcka – aktorka, reżyser i nestorka aktorskiego klanu Damięckich. Miała 98 lat. Pracowała w wielu teatrach, m. in. w: Teatrze Miejskim w Wilnie, Polskim Teatrze Dramatycznym we Lwowie, Teatrze Buffo, Teatrze Letnim w Warszawie, Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi, warszawskim Teatrze Rozmaitości, gdańskim Teatrze Wybrzeże, warszawskim Teatrze Dramatycznym. W latach 1953-55 była kierownikiem artystycznym w Bałtyckim Teatrze w Koszalinie, a w latach 1955-59 dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru w Białymstoku.

Kilka dni później – 5 stycznia – zmagania z nowotworem przegrał Edward Kłosiński – wielokrotnie nagradzany operator filmowy, a prywatnie mąż Krystyny Jandy. Miał 65 lat.
11 stycznia w wieku 88 lat zmarł Sir Edmund Hillary, nowozelandzki himalaista, pierwszy zdobywca Mount Everestu. W 2004 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

4 lutego w Warszawie w wieku 66 lat zmarł Stefan Meller - profesor nauk humanistycznych, historyk, polityk, dyplomata, minister spraw zagranicznych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza oraz szef Komitetu Integracji Europejskiej. 31 października 2005 roku zgodził się zostać ministrem spraw zagranicznych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, ale 28 kwietnia 2006 roku podał się do dymisji na znak protestu przeciwko utworzeniu koalicji rządowej z Samoobroną i Ligą Polskich Rodzin.

10 lutego odszedł Roy Scheider, amerykański aktor znany m. in. z ról w „Całym tym zgiełku”, „Błękitnym gromie”, „2010: Odyseja kosmiczna” i „Szczękach”. Za drugoplanową rolę we „Francuskim łączniku” otrzymał nominację do Oscara.

21 lutego w wieku 78 lat zmarł Jerzy Flisak - znakomity rysownik, ilustrator, autor plakatów. Jako rysownik zadebiutował w „Szpilkach” w 1950 roku. Był autorem zabawnych rysunków z psem o imieniu Bobik i krasnoludkami, ilustratorem książek, scenografem i plakacistą.

26 lutego zmarł brazylijski aktor Rubens de Falco, w Polsce znany głównie z roli Leoncia w mega – hicie lat 80 – tych „Niewolnicy Isaurze”. Miał 76 lat. Wystąpił w dwudziestu serialach telewizyjnych i trzydziestu filmach długometrażowych, ale żaden z nich nie przyniósł mu takiej popularności, jak rola gnębiciela Isaury.

6 marca kolejną stratę poniósł świat polskiego filmu i teatru. Odszedł Gustaw Holoubek, wybitny aktor teatralny i filmowy, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, poseł na Sejm siódmej i ósmej kadencji, senator pierwszej kadencji. Miał 85 lat. W czasie swojej długoletniej kariery zagrał w ponad pięćdziesięciu filmach kinowych i telewizyjnych. W ostatnich latach życia pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Ateneum w Warszawie.

10 marca w Katowicach zmarł w wieku 74 lat Jerzy Wójcik, dyrektor artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Przez wiele lat współpracował z Elwirą Kamińską, Mirą Zimińską – Sygietyńską i Stanisławem Hadyną. Poza pełnieniem funkcji dyrektora artystycznego „Śląska” Wójcik był także choreografem i kierownikiem artystycznym Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Juhas”, który pod jego kierunkiem zdobył liczne nagrody w Polsce i za granicą.

20 marca na Sri Lance zmarł Arthur Charles Clarke, pisarz fantastycznonaukowy i propagator kosmonautyki, autor książki „2001: Odyseja kosmiczna”. Miał 90 lat. Już w 1945 roku przewidział powstanie technologii umożliwiającej funkcjonowanie Internetu oraz GPS – u.

24 marca zmarł Janusz „Kosa” Kosiński, jeden najpopularniejszych dziennikarzy radiowych, od 1968 roku współpracujący z Programem III PR. Stworzył takie audycje, jak „Odkurzone przeboje”, „Lista Przebojów dla Oldboyów” i „Winien i ma”, za którą otrzymał nagrodę „Złoty Mikrofon”.

W nocy z 5 na 6 kwietnia w Beverly Hills w wieku 84 lat zmarł hollywoodzki aktor Charlton Heston, znany głównie z ról w filmach o tematyce religijnej: „Dziesięcioro przykazań” i „Ben Hur”.
Zagrał także w bardzo popularnej w Polsce „Dynastii”, gdzie wcielił się w rolę Jasona Colby'ego, dyrektora generalnego Colby Enterprises. Od kilku lat Heston chorował na chorobę Alzheimera, co spowodowało, że w 2002 roku wycofał się z życia publicznego.
 
Strony : 1 2 3

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:17:32, 01-11-2008 Basia.

    Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą. Niedawno 14 września 2008 r. odeszła od nas do innego świata nasza koleżanka Ewita. Była z nami tylko 57 lat, walczyla z wielką godnością ze straszliwą chorobą i niestety tę walkę przegrała. Ewo zawsze będziesz żyła w naszej pamięci.
  • 05:58:40, 01-11-2008 tadeusz50

    Ewo nie zdążyłem Cię poznać w realnym świecie, chociaż oboje chcieliśmy tego. Odeszłaś tak szybko pokonana przez chorobę. Pamiętam.
  • 07:28:55, 01-11-2008 aannaa235

    Taki dziś dzień, że wspominamy zmarłych, a dla mnie podwójnie smutny bo nie mogłam pojechać na groby moich bliskich, ale pamiętam
  • 07:46:38, 01-11-2008 koka

    Nie zapomnę Ewity,symboliczną lampkę zapalę.....
  • 08:26:21, 01-11-2008 Anielka

    http://wirtualnyznicz.pl/zapal.html?pid=17776
  • 16:02:53, 02-11-2008 Ludgarda

    Długa jest lista tych, którzy od nas odeszli do wieczności, a przecież żyją wśród nas w swoich dziełach i naszych wspomnieniach! Moim najukochańszym Rodzicom, Przyjaciołom, krewnym i znajomym, zapalam lampkę pamięci serca, także tym wszystkim,których znałam z twórczości artystyczno-kulturalnej...
    Wspominam dziś szczególnie naszego Rodaka, Jana Pawła 2 i Gustawa Holoubka, który tak pięknie wyraził się o sztuce słowa: - " rozmawiać, nie szokować". Dla niego słowo było najważniejszym elementem życia, był depozytariuszem tajemnicy słowa, które było jego narzędziem i budulcem...teraz jest u żródła słowa1
    ... zobacz więcej
  • 13:51:58, 01-02-2009 Mikado

    Każde odejście naszych bliskich jest trudną chwilą, z którą musimy się niestety pogodzić. Ważne w tym wszystkim jest pielęgnowanie pamięci o naszych bliskich. Każdy wie, że "człowiek żyje tak długo jak długo trwa pamięć o nim". Zapalmy więc symboliczny znicz pamiętając o tych co odeszli. Jan Machulski, wielki człowiek zapaliłem znicz na stronie http://odeszli-pamietamy.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy