Strona głównaStyl życiaPamięci tych, którzy odeszli... strona 3 / 3

Pamięci tych, którzy odeszli...

strona 3 / 3

Pamięci tych, którzy odeszli... [© Roman Milert - Fotolia.com]
8 lipca zmarł w wieku 87 lat aktor filmowy i teatralny Wieńczysław Gliński. Po wojnie pracował w założonym w Łodzi Teatrze Syrena, a także w warszawskich teatrach: Polskim, Narodowym oraz Komedii. Wystąpił w takich filmach, jak „Kanał” Andrzeja Wajdy, „Jutro premiera” Janusza Morgensterna i „Lekarstwo na miłość” Jana Batorego oraz serialach, m in. w: „Królowej Bonie”, „Stawce większej niż życie”, „Miasteczku” i „Glinie”.

Tego samego dnia w Nassau na Bahamach zmarł John Templeton, inwestor i filantrop, fundator nagrody dla naukowców przełamujących bariery wyznaczane nauce i religii. Miał 95 lat. Przyznawana od 1972 roku nagroda jego imienia należy do najbardziej prestiżowych w świecie naukowym. Otrzymali ją już m. in. Matka Teresa, Billy Graham, Aleksander Sołżenicyn, fizyk Freeman Dyson, filozof Charles Taylor oraz prominentni wyznawcy chrześcijaństwa, judaizmu, islamu, buddyzmu i hinduizmu. W 2008r. po raz pierwszy otrzymał tę nagrodę Polak, ks. prof. Michał Heller.

13 lipca w wypadku samochodowym zginął Bronisław Geremek - wybitny polityk, historyk, doradca „Solidarności” w latach 80 - tych, poseł do Sejmu i do Parlamentu Europejskiego, minister spraw zagranicznych w latach 1997-2000. Miał 76 lat.
3 sierpnia w Moskwie zmarł na zawał serca Aleksander Sołżenicyn, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, autor m. in. „Jednego dnia Iwana Denisowicza”, „Oddziału chorych na raka” oraz „Archipelagu Gułag”. Miał 89 lat. W 1945 roku został aresztowany za krytykę władz i skazany na 8 lat obozu pracy. W 1953 roku nakazano mu wyjazd z Rosji, osiadł więc w Kazachstanie. Został zrehabilitowany w 1956 roku, ale gdy w 1974 władze ZSRR przejęły rękopis „Archipelagu Gułag”, pisarz został pozbawiony obywatelstwa i znowu musiał opuścić kraj. Wrócił do Rosji dopiero w 1994 roku.

17 sierpnia w wieku 83 lat zmarła najpopularniejsza polska biblistka, znawczyni historii antycznej i tłumaczka – profesor Anna Świderkówna. Zajmowała się historią literatury, papirologią i tłumaczeniami z łaciny i greki, była członkiem Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Międzynarodowego Stowarzyszenia Papirologów.
Do jej najbardziej znanych książek należą „Biblia a człowiek współczesny”, „Rozmowy o Biblii” i „Bogowie zeszli z Olimpu”.

15 września odszedł Richard Wright, jeden z byłych członków słynnej brytyjskiej grupy rockowej Pink Floyd. Przegrał walkę z rakiem, miał 65 lat. Był autorem kilku ważnych utworów Pink Floyd, które znalazły się na ich najsłynniejszej płycie „The dark side of the moon” z 1973 roku. Opuścił zespół na początku lat 80 – tych, ale powrócił w 1987 roku przy okazji nagrywania albumu „A momentary lapse of reason”.

26 września w wieku 83 lat zmarł na raka płuc aktor Paul Newman. Debiutował w 1949 roku w serialu „The Aldrich Family”. Do jego najważniejszych filmów należą: „Exodus”, „Bilardzista”, „Płonący wieżowiec”, „Kolor pieniędzy” i „Pan i Pani Smith”.
Za rolę w „Kolorze pieniędzy” otrzymał w 1986r. Oskara, był również laureatem Srebrnego Niedźwiedzia (1994), Złotej Palmy (1958), nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (1961), pięciu Złotych Globów oraz nagrody Gildii Aktorów Ekranowych za całokształt twórczości (1986).

20 października w wieku 60 lat zmarł w Warszawie reżyser, aktor, dyrektor i redaktor naczelny Programu 2 Polskiego Radia oraz dyrektor Teatru Polskiego Radia Krzysztof Zaleski. Od sierpnia ubiegłego roku zmagał się z nowotworem mózgu. Był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej i Słowiańskiej na Uniwersytecie Warszawskim i Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie.
Współpracował z warszawskim Teatrem na Woli, Teatrem Współczesnym, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Ateneum i Teatrem Telewizji. Wykładał w warszawskiej PWST, a w latach 1987 - 1990 był prodziekanem Wydziału Reżyserskiego. Popularność przyniosły mu role filmowe – zagrał między innymi w „Człowieku z żelaza”, „Życiu za życie. Maksymilian Kolbe”, „Ekstradycji 2”, „Sztosie” i serialu telewizyjnym „Zmiennicy”.

28 października w wieku 68 lat zmarł Witold Pograniczny, dziennikarz muzyczny, jeden z prekursorów rock & rolla w Polsce. Swoją przygodę z radiem rozpoczął od współpracy z Rozgłośnią Harcerską. W 1958 roku wspólnie z Markiem Gaszyńskim nagrał pierwszą audycję poświęconą muzyce rozrywkowej. Od 1963 roku pracował w redakcji muzycznej Trójki. Był twórcą takich audycji, jak: „Piosenki jakich nie było”, „Mój magnetofon”, „Przebój za przebojem”, „Muzyczna poczta UKF”, „Nowe, nowsze i najnowsze”, „Dobre głosy, dobre piosenki”, „Niedziela będzie dla nas”.

29 października w wieku 83 lat zmarł William Wharton, amerykański pisarz, autor bestsellerowych powieści „Ptasiek”, „Werniks” i „Spóźnieni kochankowie”. Jego twórczość nie cieszyła się uznaniem krytyków, którzy nazywali ją „literaturą dla kucharek”, ale w Polsce książki Whartona cieszyły się olbrzymią popularnością. Sam autor powtarzał często, że chciałby się osiedlić w naszym kraju.
Strony : 1 2 3
 

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:17:32, 01-11-2008 Basia.

    Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą. Niedawno 14 września 2008 r. odeszła od nas do innego świata nasza koleżanka Ewita. Była z nami tylko 57 lat, walczyla z wielką godnością ze straszliwą chorobą i niestety tę walkę przegrała. Ewo zawsze będziesz żyła w naszej pamięci.
  • 05:58:40, 01-11-2008 tadeusz50

    Ewo nie zdążyłem Cię poznać w realnym świecie, chociaż oboje chcieliśmy tego. Odeszłaś tak szybko pokonana przez chorobę. Pamiętam.
  • 07:28:55, 01-11-2008 aannaa235

    Taki dziś dzień, że wspominamy zmarłych, a dla mnie podwójnie smutny bo nie mogłam pojechać na groby moich bliskich, ale pamiętam
  • 07:46:38, 01-11-2008 koka

    Nie zapomnę Ewity,symboliczną lampkę zapalę.....
  • 08:26:21, 01-11-2008 Anielka

    http://wirtualnyznicz.pl/zapal.html?pid=17776
  • 16:02:53, 02-11-2008 Ludgarda

    Długa jest lista tych, którzy od nas odeszli do wieczności, a przecież żyją wśród nas w swoich dziełach i naszych wspomnieniach! Moim najukochańszym Rodzicom, Przyjaciołom, krewnym i znajomym, zapalam lampkę pamięci serca, także tym wszystkim,których znałam z twórczości artystyczno-kulturalnej...
    Wspominam dziś szczególnie naszego Rodaka, Jana Pawła 2 i Gustawa Holoubka, który tak pięknie wyraził się o sztuce słowa: - " rozmawiać, nie szokować". Dla niego słowo było najważniejszym elementem życia, był depozytariuszem tajemnicy słowa, które było jego narzędziem i budulcem...teraz jest u żródła słowa1
    ... zobacz więcej
  • 13:51:58, 01-02-2009 Mikado

    Każde odejście naszych bliskich jest trudną chwilą, z którą musimy się niestety pogodzić. Ważne w tym wszystkim jest pielęgnowanie pamięci o naszych bliskich. Każdy wie, że "człowiek żyje tak długo jak długo trwa pamięć o nim". Zapalmy więc symboliczny znicz pamiętając o tych co odeszli. Jan Machulski, wielki człowiek zapaliłem znicz na stronie http://odeszli-pamietamy.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy