Strona głównaStyl życiaPewność siebie - jak ją wypracować

Pewność siebie - jak ją wypracować

Nie rodzimy się pewni siebie, ale możemy się takimi stać. Asertywność (nie mylić z arogancją) pozwala zwalczyć nieśmiałość i osiągać cele. Potrzeba tylko odpowiedniej strategii działania oraz konsekwencji.
Jak wypracować pewność siebie „Fake it until you can make it"("udawaj, że umiesz dopóki naprawdę nie będziesz umiał"), głosi przysłowie, które zakłada, że praktyka w istocie może prowadzić do biegłości.

Osobowość nie ma wymiaru deterministycznego, to dlatego terapie behawioralne potrafią zmienić określone zachowania, a inne wyeliminować. Człowiek kształtuje się sam przez całe życie, głosił Sartre. Niezbędna jest taktyka i powtarzalność działania, aż nabyta rutyna stanie się częścią usposobienia.

Pewność siebie to niezbędny element sukcesu zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Nikt nie chce słuchać nieśmiałych, wycofanych rozmówców, nawet jeśli ich argumenty są najrozsądniejsze. W naszym kręgu kulturowym ludzie sukcesu odznaczają się pewnością co do swoich działań i przekonań, inaczej nie byliby wiarygodni. Dlatego umiejętność klarownego, odważnego głoszenia opinii to krok do podniesienia jakości życia - umożliwia lepsze radzenie sobie w rozmaitych sytuacjach.

Nie chodzi o to, by „zawsze mieć rację" i narzucać swoje poglądy innym. Zbytnia pewność siebie przeradza się w arogancję. Niemniej jednak pewna doza konsekwencji w działaniu, odwagi w realizacji powziętych projektów, wreszcie umiejętności mówienia „nie" zbyt roszczeniowym przyjaciołom czy rodzinie, jest niezbywalnym elementem „higieny" życia psychicznego.

Plan działania


Po pierwsze - nigdy nie jest z późno na znalezienie mentora. Trzeba poszukać w swoim otoczeniu przyjaciela, członka rodziny czy znajomego, który emanuje zaufaniem do samego siebie i ma talent do interakcji społecznych. Krok drugi to obserwacja jego/jej działań. Warto spostrzec, jak mówi, chodzi, jak się nosi. Pewność siebie w akcji - to obserwacja, które pomoże budować ufność w siebie samego/samą.

Ciało też mówi...

Język ciała niemal jak na dłoni ukazuje nastrój i inne emocje łatwo odczytywane przez rozmówców. Osoba, która czuje się niepewnie, zazwyczaj się garbi, krzyżuje ręce lub nerwowo dotyka swojego czoła.

Trzeba popracować nad otwartą postawą, utrzymywać proste plecy, głowę do góry, łopatki ściągnięte, etc. Poza tym wypracowany krok powinien być pewny i równy, to wszystko odpowiada za wrażenie, jakie robimy na interlokutorach.

Ważnym dodatkiem jest ubiór. Osoby wyglądające niechlujnie nie wzbudzają zaufania. Oto siła np. garnituru. Badania wykazały, że ludzie bardziej ufają tym, którzy są elegancko ubrani niż noszącym tzw. strój casual.

Daj sobie głos

Nieśmiali ludzie mówią miękko i cicho, tak, jakby właściwie nie chcieli być usłyszani. Aby wzbudzić poczucie własnej wartości, nie trzeba krzyczeć, ale „zaprojektować" swój głos, by sprawił, że osoba mówiąca czuje się komfortowo słysząc samą siebie.

W każdej trudnej sytuacji społecznej, warto zrobić pauzę przed wypowiedzeniem swojej kwestii i przypominać sobie, co wartościowego ma się do powiedzenia. Potem należy mówić - głośno i wyraźnie.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:41:23, 28-10-2011 Malgo568

    Bardzo przystępnie napisany artykuł, wyjaśnione zostały problemy wielu ludzi. Asertywność - Pewność siebie wymaga dużo pracy i samozaparcia. Ten artykuł przybliżył kierunki do walki z nieśmiałością.
  • 20:02:59, 29-10-2011 liha11

    pewnosc siebie uzyskujemy jesli dobrze znamy omawiany temat
    czasem dobrze przypomniec slowa agnieszki osieckiej spiewane przez rodowicz :
    ... jestem sliczna, higieniczna i potrafie byc liryczna i w wywiadzie sobie rade dam! apetyczna takze jestem ...
  • 14:45:50, 07-11-2011 SeniorWsieci

    Cytat:
    liha11
    pewnosc siebie uzyskujemy jesli dobrze znamy omawiany temat

    Masz rację, znajomość tematu bardzo pomaga. Niestety to nie wystarczy i potrzeba jeszcze obycia z ludźmi i swobody z kontaktach z nimi. Zwróć uwagę na to, że wielu wybitnych ludzi stroniło od kontaktów międzyludzkich i brakowało im pewności siebie.

    Dlatego poza znajomością tematu stawiajmy jeszcze na swobodę kontaktów z ludźmi.
  • 15:10:56, 07-11-2011 Bree

    Pewność siebie, w pewnym sensie wynosimy z domu rodzinnego. Nasze relacje z rodzicami, to jak Oni nas traktują, jakie mamy z nimi kontakty. Są rodzice, którzy swoje dzieci notorycznie strofują i obrażają (często nie zdając sobie z tego sprawy), dziecko to zapamiętuje i tkwi to w nim na bardzo długo. Jedno jest pewne pewność siebie to nie jest cecha wrodzona, można się jej nauczyć tylko trzeba nad sobą pracować.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy