Strona głównaStyl życiaW trosce o środowisko naturalne - ekologiczne torby konieczne

W trosce o środowisko naturalne - ekologiczne torby konieczne

Rosnące zużycie energii elektrycznej, miliony ton szkodliwego CO2, 250 miliardów toreb zaśmiecających środowisko naturalne – to tylko niektóre przykłady efektów korzystania z toreb jednorazowych. Dlatego, by uświadomić społeczeństwu wagę zagrożeń, powstała Koalicja na rzecz ekologicznych zakupów.
Polska jako członek Unii Europejskiej ma za zadanie wypełniać obowiązki wynikającego z uczestnictwa we wspólnocie. Zobowiązania unijne w odniesieniu do odpadów niestety powszechnie lekceważone, także przez samorządy i administrację rządową. Kampania ekologicznych zakupów ma na celu upowszechnienie przekonania, że usuwanie opakowań jednorazowych z rynku jest działaniem koniecznym. Upowszechnienie toreb wielokrotnego użytku nie tylko jako zwyczaju, ale też obowiązku świadomego konsumenta, ma być znaczącym krokiem ku zrównoważonej ekologicznie Europie. W praktyce oznacza to ogólnopolski wysiłek organizacyjny, techniczny i edukacyjny, ale głównie zmianę w sposobie myślenia i postrzegania plastikowych toreb przez nabywców.

Wielokrotna lub jednorazowa torba na codzienne zakupy jest dziś symbolem bardzo poważnych wyzwań środowiskowych współczesnego świata. Do najważniejszych należą: postępujące ocieplenie klimatu wywołanego w znaczącej części przez działalność cywilizacyjną, zaśmiecanie ziemskich krajobrazów, negatywny wpływu toreb plastikowych na różnorodność biologiczną oraz decyzje konsumenckie.

Wytwarzanie opakowań jest obecnie jednym z najbardziej energochłonnych działów produkcji, jej zmniejszenie jest kluczem do zahamowania globalnego ocieplenia. Bez względu na to, z czego produkowane są opakowania, jeśli nie ma możliwości natychmiastowego zwracania ich w procesie recyklingu lub choćby odzysku, traci się ogromne ilości energii, w tym tej, która niepotrzebnie trafia do środowiska. Każdego roku wprowadza się na rynek od 500 miliardów do biliona nowych toreb plastikowych o różnych rozmiarach, kształtach oraz ilustracjach reklamujących, co oznacza, że w każdej sekundzie pojawia się na świecie 40 tysięcy takich toreb. Przeciętna rodzina europejska składająca się z 4 osób kupuje (lub dostaje) w ciągu roku od 1 tysiąca do 1,5 tysiąca toreb plastikowych. Większość z nich, nie podlega biodegradacji, a zatem w skrajnych warunkach sprzyjających przechowywaniu mogą one doczekać końca bieżącego tysiąclecia.

Podstawowym założeniem dotyczącym roli ograniczenia stosowania toreb jednorazowych jest rozpoznanie obecnego poziomu zużycia tych opakowań po odliczeniu tej części, która podlega recyklingowi oraz tworzeniem składowisk odpadów. Obecnie koszt m³ dobrze urządzonego składowiska, w Polsce kosztuje już około stu Euro. Ogólna masa odpadów komunalnych w kraju osiągnęła w tym roku 14 mln ton, z czego opakowania plastikowe stanowią w miastach około 400 tys. ton, na wsi 100 tys. W Polsce, z przybliżonej masy 500 tys. ton, największą pozycję mają:
- butelki plastikowe, (w tym PET-y) około 55% wagowo;
- opakowania polistyrenowe, PVC i pianki poliuretanowe łącznie około 15%;
- opakowania polietylenowe 25%;
- opakowania polipropylenowe 5%.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć