Strona głównaStyl życiaWielkanocne zakupy a prawa konsumenta

Wielkanocne zakupy a prawa konsumenta

Zbliża się Wielkanoc, a w związku z tym więcej czasu spędzamy na zakupach, przedświąteczna gorączka kupowania juz się zaczęła a wraz z nią powinniśmy być bardziej ostrożni przy nabywaniu towarów, zwłaszcza żywnościowych. Według badań przeprowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prawie 80% badanych kupuje artykuły żywnościowe zwracając uwagę głównie na cenę.
Wielkanocne zakupy a prawa konsumenta [© karuka - Fotolia.com] Świąteczne przygotowania sprawiają, że robimy zakupy "na czas", pocieszającym jest jednak fakt, że tak wielu ludzi (78%) zwraca uwagę na cenę, a około 70% patrzy także na datę ważności. Jednakże zaledwie 15% konsumentów zwraca uwagę na skład produktu i metodę jego produkcji. Co dziesiąty kupujący twierdzi, iż zakupił nieświeży artykuł.

Niewielu uczestników rynku zdaje sobie sprawę, że nabywając żywność chroni nas prawo. Sprzedawca jest odpowiedzialny za udzielane informacje i zgodność towaru z umową. Bardzo niewiele osób decyduje się na złożenie reklamacji po stwierdzeniu nieprawidłowości głównie ze względu na niską wartość uszkodzonych produktów, bądź niemożliwość udowodnienia dokonania zakupu w danym sklepie, bardzo istotnym jest więc zabieranie i przechowywanie paragonów.

Oto kilka wskazówek przypominających, co warto brać pod uwagę zakupując żywność.

1. Przed nabyciem towaru, który jest w „świątecznej promocji” sprawdźmy, czy istotnie jego koszt jest mniejszy niż zazwyczaj . Może się zdarzyć, że hasło wykorzystujące magiczne słowo „świąteczny” ma na celu sprzedaż towaru po zawyżonej cenie. Zerknij też na wagę produktu lub ilość sztuk w opakowaniu, nie daj się zwieść większemu opakowaniu, które optycznie ma tylko zachęcić konsumenta do zakupu.
2. Warto również zobaczyć jaka jest data minimalnej trwałości (napis na towarze: „najlepiej spożyć przed...”), bądź termin przydatności do spożycia (napis: „należy spożyć do...”), które gwarantują, że przed ich upływem artykuł zachowuje wszystkie właściwości.

3. Informacje znajdujące się na opakowaniu powinny być adekwatne do własności produktu, nabywając „sok” kupujemy coś inny artykuł niż „nektar” lub „napój”. Mają inną zawartość i trwałość.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy