Strona głównaStyl życiaCzy Jezus Chrystus narodził się 25 grudnia? strona 2 / 3

Czy Jezus Chrystus narodził się 25 grudnia?

strona 2 / 3

Czy Jezus Chrystus narodził się 25 grudnia?
Daty

Zmiana służby kapłańskiej następowała w okolicach przesilenia jesiennego, po święcie Jom Kippur. Zachariasz wrócił zatem do domu około 25 września. „A po tych dniach Elżbieta, żona jego, poczęła" (Łk 1:24).

Po sześciu miesiącach anioł zwiastuje Marii - około 25 marca.

Trzy miesiące później rodzi się Jan Chrzciciel - około 25 czerwca. (Znamy tę datę? Tak, to Noc Świętojańska!).

Sześć miesięcy później rodzi się Jezus - około 25 grudnia. Celowo piszę, „około". W języku biblijnym „miesiąc" nie znaczy dokładnie 30 dni, tylko "około miesiąca". A przede wszystkim nie był to grudzień. Nasze wyliczenia trzeba bowiem odnieść do kalendarza hebrajskiego.
Ostatnim akcentem hebrajskiego roku liturgicznego, kończącym zmianę kapłańską, jest do dziś Święto Tory (Simchat Torah). Jest to zarazem ostatni dzień ciągnącego się przez blisko miesiąc liturgicznego bilansu:

Rosz Haszannah (Nowy Rok) - 1-2 miesiąca tiszri
Jamim Noraim (Dni Żalu) - 3-9 tiszri
Jom Kippur (Dzień Sądu) - 10 tiszri
Sukkot (Święto Szałasów) - 15-21 tiszri
Shemini Atzeret (Święto Ósmego Dnia) - 22 tiszri
Simchat Torah (Święto Tory) - 23 tiszri, kiedy to następuje przypomnienie Prawa i powrót do codziennego życia.
24 tiszri, po zakończeniu świąt, ustępująca zmiana kapłanów wyruszała do swoich domów.

Zachariasz przywitał się więc ze swoją żoną Elżbietą 25 tiszri. Można założyć, że Jan został poczęty tego samego dnia, a raczej nocy.
Sześć miesięcy później zostaje poczęty Jezus. Było to w miesiącu adar, upamiętniającym śmierć Mojżesza na górze Tabor (skąd oglądał Ziemię Obiecaną) i ocalenie Izraela przez królową Esterę (święto Purim).

Po trzech miesiącach rodzi się Jan Chrzciciel. Jest siwan - miesiąc, w którym Mojżesz na Górze Synaj otrzymał kamienne tablice i ogłosił Izraelowi Prawo. Trzy miesiące od Purim, to prawie idealnie święto Szawuot, rocznica nadania Prawa. Jan był tym, który przypominał o Prawie.

Po kolejnych sześciu miesiącach mamy wreszcie narodziny Jezusa. W 15 miesięcy od 25 tiszri jest Chanuka - Święto Świateł, upamiętniające poświęcenie Świątyni. Czyniono to trzy razy i tak się składało, że zawsze był to ten sam dzień kalendarza: 25 kislew (burzono ją też zawsze tego samego dnia: 8 aw). Pierwsze jej poświęcenie miało miejsce za czasów Salomona - spadł wtedy ogień z nieba, który rozpalił wieczny stos ofiarny. Kolejne było po powrocie z niewoli babilońskiej i odbudowaniu jej przez Nehemiasza - tym razem również stos rozpalił się bez udziału człowieka. W miejscu ukrycia węgli z pierwszego ołtarza ludzie Nehemiasza odkryli wodę, którą Nehemiasz kazał polać drewno na ołtarzu. Drewno zapaliło się, a Nehemiasz znalezioną wodę nazwał wodą oczyszczenia - neftar.

Trzecie poświęcenie było po sprofanowaniu Świątyni. Zapas oliwy do lamp palących się przed Świętym Świętych był za mały. Juda Machabeusz, wódz powstania przeciw Grekom, kazał wlać to, co jest, i szybko robić nowy zapas. Lampy paliły się aż osiem dni, tyle, ile trzeba było do wyprodukowania nowej oliwy. Dlatego w Chanukę przez osiem dni każdego dnia zapala się kolejną lampę w ośmioramiennym świeczniku - w ten sposób światło pokonuje ciemność.

Prawdziwa światłość

Czy to nam czegoś nie przypomina? Jan - najbliższy przyjaciel Jezusa i Jego umiłowany uczeń - wyraźnie pokazuje związek między Chanuką a Jezusem. Ewangelia Jana zaczyna się słowami:

"Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo.
Ono było na początku u Boga.
Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało.
W nim było życie, a życie było światłością ludzi.
A światłość świeci w ciemności, lecz ciemność jej nie przemogła.
Wystąpił człowiek, posłany od Boga, który nazywał się Jan.
Ten przyszedł na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy przezeń uwierzyli.
Nie był on światłością, lecz miał zaświadczyć o światłości.
Prawdziwa światłość, która oświeca każdego człowieka, przyszła na świat".

Sam Jezus powiedział o sobie, że jest nową Świątynią (J 2:19-20). I mógł tak powiedzieć, bo narodził się w rocznicę powstania Świątyni, w święto Chanuka, 25 dnia miesiąca kislew. Chanuka była zapowiedzią Jego przyjścia.

Bóg lubuje się w paralelach. O powtarzających się datach wyświęcania i burzenia Świątyni już wspomniałem. Dodam jeszcze, że ofiara Jezusa miała miejsce w Paschę (stąd porównanie Go do baranka paschalnego, którego krew ratuje przed śmiercią), a wylanie Ducha Świętego nastąpiło w Szawuot - rocznicę nadania Prawa. Oczywistym jest w takim razie, że Nowa Świątynia ciała Jezusa musiała powstać w rocznicę budowania tych poprzednich. Dlatego też druga Świątynia została zburzona - nie była już potrzebna.
Strony : 1 2 3

Maciej Pietraszczyk / Kosciol.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 23:33:10, 12-01-2012 ~gość: 89.76.20.xxx

    Zgodnie z wyliczeniami, Jezus Chrystus urodził się w marcu 7 lat przed naszą erą
  • 18:50:03, 06-10-2012 4hanta6

    Wszystko bylo opisane i przechowywane w bibliotece w Aleksandrii, ale zeby zmienic po swojemu uwczesni biskupi nakazali spalic cala biblioteke i mamy co mamy
  • 20:03:06, 06-10-2012 Arti

    z tego co wiem data narodzin została ustalona na ten dzień.
  • 17:59:28, 23-10-2012 Romy

    Wielkanoc co roku inaczej narodziny nie, ja dokładnie nie wnikam, liczy się wiara.
  • 18:58:53, 23-10-2012 elizka

    Tu nie ma co dyskutować.Wystarczy przeczytać:

    http://tylkobiblia.dekalog.pl/artykuly/bn.htm

    a najlepiej wszystkie artykuły https://www.google.pl/search?source=....1.ii7lQ3wR9kU

    Można tez sięgnąć do dzieł Hipolita z Rzymu.
  • 20:39:31, 23-10-2012 ostatek

    Wielkanoc jest świętem ruchomym, uzależnionym od położenia Słońca i fazy Księżyca. Najwcześniej możemy świętować ją 22 marca, najpóźniej 25 kwietnia.
    O ustalonym (w Nicei - 325 r.) sposobie obliczania daty pisałam w blogu. Także o słowiańskich Godach Jarych przypadających na pierwszy dzień wiosny, dzień równonocy wiosennej lub pierwszą niedzielę po równonocnej pełni Księżyca.

    W wątku 'religioznawstwo i ekumenizm'. a także w blogu, znaleźć można o kilka wpisów za dużo dot. narodzenia Pańskiego. Niestety, prawdziwa data nie jest do ustalenia. W Ewangeliach jej nie ma. Pozostają teorie, mniej lub bardziej uzasadnione. Świętujmy więc w ustalonym dniu i cieszmy się katolicko-słowiańską tradycją.

    Przez grzeczność nie będę się powtarzać i kłaść przed oczy teorii, które wydają się najbardziej prawdopodobne; przez skromnośc nie podam linków. Zajrzałam do wątku, bo piszę właśnie nt. Bożego Narodzenia... ku uldze wielu forowiczów - nie dla potrzeb KSC.

    Pozdrawiam. Miłej rozmowy życzę.
    ... zobacz więcej
  • 22:52:48, 24-10-2012 waclaw46

    Nie tylko narodzenie Jezusa jest nieznane a ewangeliści milcza o początkowym życiu Jezusa a dopiero okres po 30 roku życia jest opisywany szerzej. Data urodzenia to pomysł tych co tworzyli mit i legendę.Jezus Bóg musiał być podobny do bogów hellenistycznych bo nowinę rozpowszechniano w świecie gdzie dominowała kultura grecko rzymska stąd jego cudowne narodziny i posiada matkę inną niż zwykły człowiek.Zresztą opowieść o narodzeniu nie jest oryginalna bo zaczerpnięta z mitologi perskiej.Jest wątpliwe uznanie Jezusa za pochodzącego z domu Dawida bo proroctwa starego testamentu mówią o mesjaszu i na pewno żydowscy kapłani to sprawdzili.
    Data przyjęli kapłani nowej religii z świat obchodzonych przez inne religie tak jak święto 1 maja wprowadzono jako święto Józefa robotnika po 500 latach też możemy zapomnieć o 1 maju. i święcie pracy.
    Wykreowanie urodzin było zabiegiem socjotechnicznym i też mamy franciszkańskie jasełka ,szopki , o narodzeniu i dzieciństwie Jezusa.Formy przekazu dostosowane są do odbiorców te które przez nich są zrozumiałe i te które im odpowiadają.
    ... zobacz więcej
  • 23:10:34, 24-10-2012 jasinek123

    Witam
    Ja mam urodziny 24 Grudzień
    i bardzo się z tego cieszę.!!!
  • 09:21:18, 25-10-2012 elizka

    Jasinku,a w Tobie taka siła!

    Trzeba zapamiętać nazwisko Hipolita z Rzymu,bo on to najprawdopodobniej obliczał datę narodzin Jezusa.

    Hipolit pisał w języku greckim. On właśnie opracował sposób obliczania terminu Wielkanocy i napisał w komentarzu do Ks. Daniela 4,23: "Chrystus narodził się w środę 25 grudnia, w 42 roku panowania Augusta".

    Ormiański uczony, urodzony w Scytii Mniejszej,
    zakonnik Dionysius Exiguus (Dionizjusz Mniejszy),
    pracujący na polecenie papieża Jana I,
    także przyjął 25 grudnia 753 roku aUc (Ab Urbe condita – od założenia Rzymu) za datę narodzin,
    a rok 754 aUc za rok 1 n.e.
    Ponieważ nie wprowadził roku zerowego, rok narodzin stał się rokiem 1 p.n.e.

    Tyle wyczytałam i tak wierzę.
    ... zobacz więcej
  • 11:23:48, 25-10-2012 waclaw46

    ....W Kościołach, które nadal celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego (tzw. Kościoły wschodnie, głównie Cerkiew Greckokatolicka i Kościół prawosławny), Boże Narodzenie przypada na 25 grudnia kalendarza juliańskiego, tzn. obecnie 7 stycznia kalendarza gregoriańskiego.Mamy też kalendarz społeczności żydowskiej .....
    Jezus jeżeli takowy prorok istniał to jego narodziny by były podane według kalendarzy obowiązujących w prowincji Rzymskiej gdzie zamieszkiwali żydzi bo był żydem a nie grekiem czy rzymianinem.Nie zachowały się żadne dokumenty źródłowe potwierdzające fakt narodzin z stąd każda data może być przyjęta nawet 1 maja a oparte jest to na wierze a nie prawdzie historycznej.

    To że Hipolit znał grekę niczym nie świadczy ponieważ obecnie wiele ludzi zna wiele języków a w Polsce w wielu rodzinach standardem jest znajomość 2-3 języków i nimi się posługują .Pomyśl nad tym że jak cofniesz się o 2000 lat to większość zamieszkujących ludzi nie umiała czytać i pisać a tylko elity potrafiły posługiwać się pismem.Nawet skrybami byli niewolnicy.Druku w I wieku jeszcze nie znano stąd powszechne było przepisywanie ksiąg z stąd ich wysoka cena i znaczna wartość.Z tąd w dokumentach z tamtej epoki są pomyłki i wstawki przepisujących tekst i upiększeń zależności od poglądów które wyznawali

    Religia chrześcijańska wywodzi się z judaizmu jako novum była skierowana do szerszej grupy wyznawców bo nie ograniczała się do jednej grupy plemiennej zamieszkujących teren Judei i okolic.
    Wiara to racjonalne podejście do rzeczywistości nie poparte dowodem i polega na zwykłej indoktrynacji z zastosowaniem technik psychologicznych by ktoś w to co głosi uwierzył.
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy