Strona głównaStyl życiaCzy Jezus Chrystus narodził się 25 grudnia? strona 3 / 3

Czy Jezus Chrystus narodził się 25 grudnia?

strona 3 / 3

Czy Jezus Chrystus narodził się 25 grudnia?
Świadectwo o Mesjaszu

Prześledźmy raz jeszcze te zbieżności:

Święto Ósmego Dnia i Święto Tory - zostaje poczęty Jan;
Pamiątka wejścia do Ziemi Obiecanej (i śmierci Mojżesza) oraz Purim - Święto Ocalenia przez mądrą królową oraz przeddzień Paschy, święta Wyjścia z niewoli egipskiej - Anioł zwiastuje Marii, Maria zachodzi w ciążę;
Święto Nadania Prawa - rodzi się Jan, prorok, który wzywa do nawrócenia;
Święto Świateł - rodzi się Jezus - Światłość Świata.

Bóg powiedział wszystko bardzo wyraźnie. Tylko tak ulokowana chronologia ma sens w kontekście wydarzeń Starego Testamentu, składającego świadectwo o Mesjaszu. Poszczególne zdarzenia historii Narodzenia nabierają duchowego sensu dopiero w zestawieniu z wydarzeniami historii Narodu Wybranego, obchodzonymi jako święta.

Można by się dopatrywać w tym celowego działania ewangelisty, który w celu przekonania Żydów dał takie zestawienie i taką chronologię. Jest tylko jeden problem. Historię Narodzenia Jana Chrzciciela mamy tylko u Łukasza, który pisał dla pogan, głównie Greków. Łukasz prawie wcale nie wspomina o żydowskich świętach. Poza Paschą nie zna innych świąt. Tradycja hebrajska jest mu obca.

Ani Mateusz, ani Jan, piszący dla Żydów nie rozwijają tej kwestii. Czemu? Prawdopodobnie w ówczesnym Izraelu te fakty były powszechnie znane. Istotniejsze było wypełnienie proroctw, a nie symbolika dat. Jan jednakże we wstępie do swej Ewangelii wyraźnie nawiązuje do symboliki Chanuki. On nie wykazuje, że Jezus urodził się w Chanukę. On wskazuje już tylko konsekwencje tego faktu: że Syn Boży jest prawdziwym światłem, które zastąpi chanukowy świecznik.

Pasterze w grudniu?

Pozostaje jeszcze problem pasterzy na polu, którzy według niektórych nie mogli wypasać trzody w grudniu, gdyż jest to pora deszczowa. Argument taki łatwo jednak zbić. W Anglii i Szkocji od wieków hodowana jest rasa owiec, zwana szetlandzką, którą wypasa się przez okrągły rok. Nie wiemy, jakie gatunki zwierząt wypasali pasterze Judei.

Nie jest też nigdzie powiedziane, że zwierzęta były na pastwisku. Mowa jest tylko, że „przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą". W ówczesnym Izraelu pasterze byli uznawani za nieczystych. Nie wolno było np. brać ich na świadków w sądzie. Nie mogli też przebywać pośród „czystych" Żydów, aby nikt się od nich przypadkiem nie pokalał. Z tych samych względów istniał obowiązek trzymania poza miastem zwierząt hodowlanych. Zwierzęta wcale nie musiały być na pastwiskach. Mogły być ukryte w grotach, podobnych do tej, w której narodził się Pan. Ktoś musiał jednak ich pilnować i doglądać, podawać paszę, chronić przed złodziejami i drapieżnikami.

Robili to pasterze, którzy na zmianę „przebywali w polu (...) i trzymali straż nocną nad swoją trzodą". Podnoszący ten argument dla zakwestionowania grudniowej daty Narodzenia Pańskiego polemizują jedynie z własną interpretacją Pisma, nie mającą nic wspólnego z realiami starożytnego Izraela.

Kislew czy grudzień?

Miesiąc kislew wypada na przełomie grudnia i stycznia, a 25 kislew najczęściej lokuje się w okolicach 6 stycznia (Święto Objawienia Pańskiego i... prawosławne Boże Narodzenie!). Jak to się więc stało, że 25 kislew stał się 25 grudnia? To akurat jest dość proste.
Pierwsze relacje o obchodzeniu pamiątki Narodzenia Pańskiego datowane są na początek IV wieku. Było ono wówczas traktowane jako przeciwwaga dla pogańskiego kultu Słońca, ale to akurat nie zbrodnia. Zasada inkulturacji, czyli odwoływania się w pracy misyjnej do tradycji miejscowej, obowiązywała już za Mojżesza, który w pogańskie formy religijne wyniesione z Egiptu wlał zupełnie nowe treści duchowe. Podobnie ustanowienie Chanuki, którą Jezus obchodził (J 10:22), było w pewnym sensie kontrą rabinów z II wieku p.n.e na rozprzestrzeniające się kulty hellenistyczne.

Skoro w IV wieku ktoś napisał o obchodzeniu Świąt, musiał to już być wówczas zwyczaj dość rozpowszechniony. Dlaczego jednak tak późno, skoro na przykład Wielkanoc obchodzono praktycznie od razu?

Boże Narodzenie też obchodzono od razu, ale jako Chanukę. Większość pierwszych chrześcijan to byli Żydzi. Oprócz przepisów rytualnych zachowywali wszelkie święta i obrzędy, tyle że nadawali im nowe znaczenie. Tak więc Pascha była dla nich także rocznicą śmierci i Zmartwychwstania Jezusa (zresztą pierwotną nazwę to święto zachowało w chrześcijaństwie do dziś), Szawuot był wspomnieniem Wylania Ducha, a w Chanukę dziękowali za przyjście Zbawiciela jako prawdziwej Światłości. Warto zauważyć, że sposób obchodzenia Chanuki do złudzenia przypomina tradycję bożonarodzeniową. Jest uroczysta kolacja w wieczór poprzedzający, jest symbolika świateł, są życzenia i prezenty. A więc nie tylko data, nie tylko symbolika, nie tylko wymiar duchowy, ale także zwyczaje i forma świętowania są wspólne. Kto z nas zdaje sobie sprawę z tego, że sama wieczerza wigilijna nie jest niczym innym, jak pozostałością hebrajskiego (a nie pogańskiego) zwyczaju rozpoczynania świąt w poprzedzający je wieczór?

Jednak w 70 roku w Judei wybuchło antyrzymskie powstanie, które skończyło się rzezią i zburzeniem Świątyni. Ponieważ część chrześcijan wzięła udział w buncie, nie doszło - mimo sporów - do otwartej wrogości między chrześcijaniami a resztą Żydów i nadal obchodzono wspólne święta. Ale w roku 132 wybuchło kolejne powstanie pod wodzą Szymona Bar Kochby. Początkowo żydowscy chrześcijanie poparli je, ale kiedy Bar Kochba ogłosił się Mesjaszem, odstąpili od niego. Rabini uznali to za zdradę i nałożyli na chrześcijan klątwę. Od tej pory żaden chrześcijanin nie może uważać się za Żyda. Wspólne święta przestały być możliwe. Po pierwsze, nie chcieli tego Żydzi. Po drugie, chrześcijanie pochodzenia rzymskiego i greckiego zdawali sobie sprawę, że wspólne świętowanie z politycznie podejrzanymi Żydami mogło sprawić, że oni także będą dla władz rzymskich podejrzani. Zaczęto świętować osobno.

Pierwotnie prawdopodobnie próbowano robić Chanukę dla nie-Żydów, ale trudno oczekiwać, żeby Grek, nawet wyznający Jahwe, cieszył się z opowieści, jak Żydzi zmasakrowali grecki garnizon w Jerozolimie. Zaczęto więc pomijać chanukowe źródła, a skupiono się na historii Narodzenia. Z Chanuki została kolacja, prezenty i symbolika świateł. Dostosowano też nową formę święta do rzymskiego kalendarza, przesuwając 25 kislew na 25 grudnia. Było to tym bardziej celne posunięcie, że uniemożliwiono w ten sposób dwulicowcom uczestniczenie jednego dnia w świętach chrześcijańskich, a kilka dni później w pogańskich. Teraz trzeba było wybierać.

Zaczął się proces dejudeizacji i poganizacji chrześcijaństwa, którego początki widać już w tekstach Łukasza. Jego owocem w XX wieku była też niestety doktryna Deutsche Chistianismus, odcinająca się od Starego Testamentu i uzasadniająca Holocaust.

Poniekąd ciągiem dalszym tego procesu są słuszne w założeniach próby depoganizacji chrześcijaństwa, czynione jednak bez znajomości tradycji hebrajskiej i zrozumienia żydowskich korzeni, treści i symboliki Nowego Testamentu. A przecież najlepszy krzew odcięty od korzeni więdnie. Tak też więdnie Kościół odcięty od judaizmu. Na szczęście po dwóch tysiącach lat powraca świadomość chanukowej symboliki Bożego Narodzenia. To jest cud, ale dla nas cuda to przecież codzienność.
Strony : 1 2 3
 

Maciej Pietraszczyk / Kosciol.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 23:33:10, 12-01-2012 ~gość: 89.76.20.xxx

    Zgodnie z wyliczeniami, Jezus Chrystus urodził się w marcu 7 lat przed naszą erą
  • 18:50:03, 06-10-2012 4hanta6

    Wszystko bylo opisane i przechowywane w bibliotece w Aleksandrii, ale zeby zmienic po swojemu uwczesni biskupi nakazali spalic cala biblioteke i mamy co mamy
  • 20:03:06, 06-10-2012 Arti

    z tego co wiem data narodzin została ustalona na ten dzień.
  • 17:59:28, 23-10-2012 Romy

    Wielkanoc co roku inaczej narodziny nie, ja dokładnie nie wnikam, liczy się wiara.
  • 18:58:53, 23-10-2012 elizka

    Tu nie ma co dyskutować.Wystarczy przeczytać:

    http://tylkobiblia.dekalog.pl/artykuly/bn.htm

    a najlepiej wszystkie artykuły https://www.google.pl/search?source=....1.ii7lQ3wR9kU

    Można tez sięgnąć do dzieł Hipolita z Rzymu.
  • 20:39:31, 23-10-2012 ostatek

    Wielkanoc jest świętem ruchomym, uzależnionym od położenia Słońca i fazy Księżyca. Najwcześniej możemy świętować ją 22 marca, najpóźniej 25 kwietnia.
    O ustalonym (w Nicei - 325 r.) sposobie obliczania daty pisałam w blogu. Także o słowiańskich Godach Jarych przypadających na pierwszy dzień wiosny, dzień równonocy wiosennej lub pierwszą niedzielę po równonocnej pełni Księżyca.

    W wątku 'religioznawstwo i ekumenizm'. a także w blogu, znaleźć można o kilka wpisów za dużo dot. narodzenia Pańskiego. Niestety, prawdziwa data nie jest do ustalenia. W Ewangeliach jej nie ma. Pozostają teorie, mniej lub bardziej uzasadnione. Świętujmy więc w ustalonym dniu i cieszmy się katolicko-słowiańską tradycją.

    Przez grzeczność nie będę się powtarzać i kłaść przed oczy teorii, które wydają się najbardziej prawdopodobne; przez skromnośc nie podam linków. Zajrzałam do wątku, bo piszę właśnie nt. Bożego Narodzenia... ku uldze wielu forowiczów - nie dla potrzeb KSC.

    Pozdrawiam. Miłej rozmowy życzę.
    ... zobacz więcej
  • 22:52:48, 24-10-2012 waclaw46

    Nie tylko narodzenie Jezusa jest nieznane a ewangeliści milcza o początkowym życiu Jezusa a dopiero okres po 30 roku życia jest opisywany szerzej. Data urodzenia to pomysł tych co tworzyli mit i legendę.Jezus Bóg musiał być podobny do bogów hellenistycznych bo nowinę rozpowszechniano w świecie gdzie dominowała kultura grecko rzymska stąd jego cudowne narodziny i posiada matkę inną niż zwykły człowiek.Zresztą opowieść o narodzeniu nie jest oryginalna bo zaczerpnięta z mitologi perskiej.Jest wątpliwe uznanie Jezusa za pochodzącego z domu Dawida bo proroctwa starego testamentu mówią o mesjaszu i na pewno żydowscy kapłani to sprawdzili.
    Data przyjęli kapłani nowej religii z świat obchodzonych przez inne religie tak jak święto 1 maja wprowadzono jako święto Józefa robotnika po 500 latach też możemy zapomnieć o 1 maju. i święcie pracy.
    Wykreowanie urodzin było zabiegiem socjotechnicznym i też mamy franciszkańskie jasełka ,szopki , o narodzeniu i dzieciństwie Jezusa.Formy przekazu dostosowane są do odbiorców te które przez nich są zrozumiałe i te które im odpowiadają.
    ... zobacz więcej
  • 23:10:34, 24-10-2012 jasinek123

    Witam
    Ja mam urodziny 24 Grudzień
    i bardzo się z tego cieszę.!!!
  • 09:21:18, 25-10-2012 elizka

    Jasinku,a w Tobie taka siła!

    Trzeba zapamiętać nazwisko Hipolita z Rzymu,bo on to najprawdopodobniej obliczał datę narodzin Jezusa.

    Hipolit pisał w języku greckim. On właśnie opracował sposób obliczania terminu Wielkanocy i napisał w komentarzu do Ks. Daniela 4,23: "Chrystus narodził się w środę 25 grudnia, w 42 roku panowania Augusta".

    Ormiański uczony, urodzony w Scytii Mniejszej,
    zakonnik Dionysius Exiguus (Dionizjusz Mniejszy),
    pracujący na polecenie papieża Jana I,
    także przyjął 25 grudnia 753 roku aUc (Ab Urbe condita – od założenia Rzymu) za datę narodzin,
    a rok 754 aUc za rok 1 n.e.
    Ponieważ nie wprowadził roku zerowego, rok narodzin stał się rokiem 1 p.n.e.

    Tyle wyczytałam i tak wierzę.
    ... zobacz więcej
  • 11:23:48, 25-10-2012 waclaw46

    ....W Kościołach, które nadal celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego (tzw. Kościoły wschodnie, głównie Cerkiew Greckokatolicka i Kościół prawosławny), Boże Narodzenie przypada na 25 grudnia kalendarza juliańskiego, tzn. obecnie 7 stycznia kalendarza gregoriańskiego.Mamy też kalendarz społeczności żydowskiej .....
    Jezus jeżeli takowy prorok istniał to jego narodziny by były podane według kalendarzy obowiązujących w prowincji Rzymskiej gdzie zamieszkiwali żydzi bo był żydem a nie grekiem czy rzymianinem.Nie zachowały się żadne dokumenty źródłowe potwierdzające fakt narodzin z stąd każda data może być przyjęta nawet 1 maja a oparte jest to na wierze a nie prawdzie historycznej.

    To że Hipolit znał grekę niczym nie świadczy ponieważ obecnie wiele ludzi zna wiele języków a w Polsce w wielu rodzinach standardem jest znajomość 2-3 języków i nimi się posługują .Pomyśl nad tym że jak cofniesz się o 2000 lat to większość zamieszkujących ludzi nie umiała czytać i pisać a tylko elity potrafiły posługiwać się pismem.Nawet skrybami byli niewolnicy.Druku w I wieku jeszcze nie znano stąd powszechne było przepisywanie ksiąg z stąd ich wysoka cena i znaczna wartość.Z tąd w dokumentach z tamtej epoki są pomyłki i wstawki przepisujących tekst i upiększeń zależności od poglądów które wyznawali

    Religia chrześcijańska wywodzi się z judaizmu jako novum była skierowana do szerszej grupy wyznawców bo nie ograniczała się do jednej grupy plemiennej zamieszkujących teren Judei i okolic.
    Wiara to racjonalne podejście do rzeczywistości nie poparte dowodem i polega na zwykłej indoktrynacji z zastosowaniem technik psychologicznych by ktoś w to co głosi uwierzył.
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy