Styl Życia eSenior Kultura Ludzie Wakacje Pasje Związki Recenzje Porady Dyskusje
Strona główna Styl życia Artykuły

Poniedziałek Wielkanocny - tradycje i zwyczaje

© izzzy71 - Fotolia.comCzęsto bywa zwany Lanym Poniedziałkiem, śmigusem-dyngusem, oblewanką, polewanką. Dzień ten najczęściej upływa pod znakiem rodzinnych oraz towarzyskich spotkań, a dla wielu to czas zabaw, psot, żartów i ogólnej wesołości, która wiąże się bezpośrednio z tradycją wzajemnego oblewania się wodą.

więcej »

Wielkanoc

© sarsmis - Fotolia.comChrześcijanie po raz kolejny wspominają zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, piekłem i szatanem. Taki jest sens i geneza świąt wielkanocnych, najważniejszych w całym roku liturgicznym. Jednak dziś coraz częściej obchodzimy je jako swego rodzaju "święto wiosny".

więcej »

Triduum Paschalne: Wielka Sobota

© Dar1930 - Fotolia.comW chrześcijaństwie to dzień żałoby ale także oczekiwania. W katolickich kościołach trwa całodniowa adoracja wiernych przy grobie Jezusa. Przez cały dzień odbywa się święcenie pokarmów. Wieczorem następuje także święcenie wody, ognia i paschału.

więcej »

Triduum Paschalne: Wielki Piątek

© wrangler - Fotolia.comDziś przypada wspomnienie najważniejszego dla chrześcijan wydarzenia w historii zbawienia - śmierci Jezusa Chrystusa, stanowiącej zapłatę za grzechy ludzi. Dla niektórych nurtów chrześcijańskich to właśnie Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w roku liturgicznym.

więcej »

Triduum Paschalne: Wielki Czwartek

© Magdalena Kucova - Fotolia.comW tym roku całe chrześcijaństwo wspólnie obchodzi Wielkanoc. Również w tym samym czasie wspominane są wydarzenia, które doprowadziły do Zmartwychwstania - męka i śmierć Jezusa Chrystusa. Dziś przypada pierwszy z dni Triduum Paschalnego - Wielki Czwartek.

więcej »

Prima Aprilis - 1 kwietnia można kłamać

© czarny_bez - Fotolia.comTo jedyny dzień w roku, w którym przystoi stroić sobie żarty z osób nobliwych, wygłupiać wśród ludzi poważnych i nabierać wszystkich znajomych bez względu na wiek - od dzieci po osoby starsze. Przez jeden dzień w roku można być mniej poważnym i celebrować dystans do rzeczywistości.

więcej »

Sławni ludzie o starzeniu się - cytaty znanych kobiet

Fot. aletia2011 - Fotolia.comStarzenie ciągle jeszcze zbyt często kojarzy się głównie z problemami zdrowotnymi, tak jakby w seniorskim wieku nie było innych doświadczeń, planów, nadziei, etc. Zainspiruj się pozytywnymi przekonaniami o upływie czasu znanych kobiet.

więcej »

Wiosenna zmiana czasu 2019

© magann - Fotolia.comW niedzielę, 31 marca o godzinie 2.00 przestawiamy wskazówki zegarów na godzinę 3.00, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego.

więcej »

Pierwszy dzień wiosny

© shake_pl - Fotolia.com20 marca o godzinie 22:58 naszego czasu Słońce przechodzi ze znaku Ryb do znaku Barana, rozpoczynając kolejną astronomiczną porę roku - wiosnę. Dzień zrównał się z nocą i od dziś będzie od niej coraz dłuższy. Wiosna - rozpoczynająca się w dniu równonocy - potrwa aż do przesilenia letniego.

więcej »

17 lutego - Światowy Dzień Kota

fot. collage Senior.plCo roku 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Celem święta jest uwydatnienie znaczenie kotów w życiu człowieka. W naszym kraju po raz pierwszy obchodzono je 2006 roku.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy Uniwersytety Trzeciego Wieku Akademia Pełni Życia Kobiety.net.pl EWST.pl Oferty pracy