Styl Życia eSenior Kultura Ludzie Wakacje Pasje Związki Recenzje Porady Dyskusje
Strona główna Styl życia Artykuły

Miłość może wywoływać... zaburzenia poznawcze

fot. Peggy und Marco Lachmann-Anke from PixabayZakochani są mniej zdolni do skupienia się i wykonywania zadań wymagających uwagi. Miłość może zaburzać zdolności poznawcze.

więcej »

Brak zaufania pogłębia problem samotności

fot. Daniel Reche from PixabaySamotność to przejmujące odczucie. Jeśli się utrzymuje, może prowadzić do chorób psychicznych, takich jak depresja lub zaburzenia lękowe. Naukowcy z uniwersytetów w Bonn, Hajfie i Oldenburgu odkryli, że poczucie izolacji wiąże się z ograniczonym zaufaniem.

więcej »

Zakupoholizm - nowa skala pomaga określić poziom uzależnienia

fot. Sabine van Erp from PixabayGrupa ekspertów z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Bergen opracowała nową metodę pomiaru uzależnienia od zakupów: skalę uzależnienia od zakupów Bergen (The Bergen Shopping Addiction Scale).

więcej »

Kłótnia w małżeństwie - spokój żony ma największe znaczenie dla szczęścia związku

© JPC-PROD - Fotolia.comZwiązek bywa polem bitwy. Jeśli chodzi zaś o utrzymanie pokoju, dla żon jest ważniejsze niż dla mężów uspokojenie sytuacji po burzliwej kłótni, mówią badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

więcej »

Skąd biorą się przekonania religijne? Odpowiedzialny może być niepokój

fot. Couleur from PixabayUczucie niepokoju może kierować naszą uwagę i pamięć na to, co nadprzyrodzone, np. bogów, mówią uczeni z University of Otago.

więcej »

Starzenie się poprawia niektóre ważne zdolności poznawcze

fot. Jonathan Judmaier from PixabayOd dawna uważa się, że zaawansowany wiek oznacza znaczny spadek naszych zdolności umysłowych. Nowe badania z Georgetown University Medical Center podają jednak zaskakująco dobre wiadomości.

więcej »

Śmierć to iluzja? Biocentryzm i niezwykły sposób patrzenia na umieranie

fot. Marek Studzinski from PixabayNiemal każdy zadaje sobie pytanie o to, co dzieje się po śmierci. Filozoficznych i religijnych propozycji odpowiedzi na to pytanie jest wiele, a teraz do znanej nam z historii intelektualnej i wyznaniowej puli stanowisk należy dopisać kolejne - biocentryzm proponuje dość niestandardowe wyjaśnienia, na czym polega umieranie.

więcej »

Wystrój wnętrza odzwierciedla osobowość. Szczególnie na starość

fot. bedrck from PixabayZdjęcia przestrzeni życiowej danej osoby mogą dokładnie wskazywać cechy osobowości i nastrój mieszkańca, zwłaszcza gdy człowiek się starzeje.

więcej »

Jak słowa kształtują emocje

fot. Richard Innfield from PixabaySłowa mogą być wskazówką, jak ludzie, niezależnie od języka, myślą o emocjach i przetwarzają je, mówią badacze z Penn State.

więcej »

Seniorzy mają mniejsze grupy społecznościowe, ale są szczęśliwsi. Dlaczego?

fot. pasja1000 from PixabayOsoby młodsze mają liczne kontakty z przyjaciółmi, rodziną i znajomymi, często za pośrednictwem internetowych sieci społecznościowych. Nie jest jednak tak, że im te sieci są większe, tym ludzie wydają się szczęśliwsi. Seniorzy cechują się ograniczoną grupą znajomych, a cieszą się wyższym dobrostanem.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy Internetowe Stowarzyszenie Seniorów Aktywni 50+ Uniwersytety Trzeciego Wieku Kobiety.net.pl Oferty pracy