Styl Życia eSenior Kultura Ludzie Wakacje Pasje Związki Recenzje Porady Dyskusje
Strona główna Styl życia Artykuły

Fale upałów bezpośrednio zagrażają 500 milionom ludzi

fot. Gerd Altmann from PixabayZmiana klimatu daje się we znaki, ekstremalnie wysokie temperatury zostały odnotowane tej wiosny w Indiach i Pakistanie. Naukowcy m. in. z Uniwersytetu w Göteborgu przedstawiają ponury obraz pozostałych dekad XXI wieku. Szacują, że fale upałów będą się nasilać, dotykając każdego roku nawet pół miliarda ludzi. Mogą też prowadzić do niedoborów żywności, nadmiernych zgonów i napływu uchodźców, gdy osiągną poziom przekraczający możliwości tolerowania temperatur przez ludzki organizm. To jednak nie musi się zdarzyć, jeśli zostaną wprowadzone środki, które pozwolą osiągnąć cele Porozumienia Paryskiego, uważają badacze.

więcej »

Jak przekonania polityczne zaburzają nasz racjonalny osąd

fot. Ulrike Leone from PixabayFake newsy są wszędzie, dlaczego jednak w nie wierzymy, ciągle pozostaje niejasne. Według psychologów cenienie własnej tożsamości bardziej niż odpowiedniości czy obiektywizmu może nas skłaniać do akceptowania nieprawidłowych informacji, jeśli są zgodne z przekonaniami naszej ulubionej partii politycznej. Ta rozbieżność w wartościach pozwala wyjaśnić, dlaczego dobrej jakości źródła wiadomości nie wystarczają...

więcej »

Poczucie szczęścia na świecie: Finlandia (znów) na czele

fot. Tapio Haaja from PixabayW niespokojnym okresie wojny i pandemii, World Happiness Report 2022 ukazuje jasne światło ciemnego czasu. Według międzynarodowego zespołu pandemia przyniosła nie tylko ból i cierpienie, ale także zwiększenie wsparcia społecznego i życzliwości.

więcej »

Kiedy życiowe aspiracje mogą być źródłem silnego stresu

fot. Gerd Altmann from PixabayPosiadanie aspiracji pomaga kierować naszym życiem w sensowny i satysfakcjonujący sposób, może jednak również powodować stres, gdy nadzieje się nie spełniają.

więcej »

Klucz do długiego życia - badania przeczą powszechnym przekonaniom

fot. tongchang from Pixabay„Uśmiechnij się. Przestań się martwić. Nie pracuj tak ciężko." Czy to dobre rady na długie życie? Jak się okazuje, nie. W badaniu osobowości jako wskaźnika długowieczności naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside odkryli coś wręcz przeciwnego.

więcej »

Jak sen pomaga przetwarzać emocje

fot. Elf-Moondance from PixabayZidentyfikowano sposób, w jaki mózg selekcjonuje emocje podczas snu, aby skonsolidować przechowywanie tych pozytywnych, a jednocześnie tłumić negatywne.

więcej »

Samotność odpowiada nawet za jedną piątą przypadków depresji u seniorów

fot. StockSnap from PixabaySamotność jest coraz powszechniejszym problemem, zwłaszcza jeśli chodzi o ludzi starszych. Jak pokazują statystyki, w Anglii osamotnienie odpowiada za 18 proc. przypadków depresji wśród osób po 50-tym roku życia.

więcej »

Fake newsy a starzenie się: podatni na oszustwa stajemy się w późniejszej starości

fot. u_5785qxtfen from PixabayNieumiejętność odróżnienia fałszywych wiadomości od prawdziwych może mieć poważne konsekwencje dla fizycznego, emocjonalnego i finansowego stanu danej osoby - zwłaszcza w przypadku osób starszych, które podejmują więcej decyzji dotyczących swojego zdrowia.

więcej »

Chcesz poczucia szczęścia? Wydawaj pieniądze na doświadczenia, a nie na rzeczy

fot. DanaTentis from PixabayJak odkryli psycholodzy z University of Texas w Austin, niektóre zakupy są lepsze niż inne, jeśli chce się odczuwać w danej chwili większą radość. I wbrew powszechnemu przekonaniu większego szczęścia nie przynoszą zakupy rzeczy "trwałych".

więcej »

Jak zmniejszyć poczucie samotności - trzeba osiągnąć „stan przepływu”

© De Visu - Fotolia.comCzas wolny bywa idealizowany, zaś badania pokazują, że bywa niezdrowy, ponieważ nasila samotność. Nowe badanie Penn State pokazało, że angażowanie się w znaczące, wymagające czynności w czasie wolnym może osłabić poczucie samotności ludzi i zwiększyć pozytywne emocje.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy Hospicja.pl Kosciol.pl Umierać po ludzku Pola Nadziei Oferty pracy