Styl Życia eSenior Kultura Ludzie Wakacje Pasje Związki Recenzje Porady Dyskusje
Strona główna Styl życia Artykuły

Poczucie szczęścia trwa dłużej, gdy obdarowujemy innych niż kiedy sami coś dostajemy

fot. Anna Prosekova from PixabaySzczęście, które odczuwamy po konkretnym wydarzeniu lub działaniu, maleje za każdym razem gdy go doświadczamy - jest to zjawisko znane jako adaptacja hedoniczna. Jednak obdarowywanie innych może stanowić wyjątek od tej reguły.

więcej »

Empatia i altruizm - dlaczego pomagamy innym

fot. Mica Asato from PexelsEmpatia to emocjonalna reakcja na trudną sytuację innych. Wiąże się z zachowaniami altruistycznymi, tj. pomaganiem komuś wyłącznie w dla poprawy dobrostanu tej osoby. Jeśli na przykład widzimy ludzi znajdujących się w tarapatach, odczuwamy te same emocje, a to może skłonić nas do udzielenia im pomocy. Okazuje się jednak, że relacja między empatią i altruizmem jest złożona: kiedy pomagamy przyjaciołom w potrzebie, kieruje nami uczucie empatii, a pomagając krewnym, robimy to, ponieważ oczekujemy wzajemności.

więcej »

Samotność nasila się we wczesnej dorosłości i wieku starszym

fot. Liza Summer from PexelsWykres poziomu samotności w wieku dorosłym kształtuje się w kształcie litery U: jest wyższy w młodszej i starszej dorosłości, a najniższy w wieku średnim - wynika z nowego badania Northwestern Medicine.

więcej »

Smutek oddziałuje na postrzeganie kolorów

fot. mijung Park from PixabayKiedy jesteśmy przygnębieni, mówimy, że świat wydaje się szary - nowe badania sugerują, że skojarzenia, jakie tworzymy między emocjami a kolorem, to nie tylko zwykła metafora. Jak się okazuje, odczuwanie smutku rzeczywiście może zmienić sposób, w jaki postrzegamy barwy. Uczeni odkryli, że osoby, u których wywołano smutek, były mniej dokładne w identyfikowaniu kolorów na osi niebiesko-żółtej niż ci, którzy czuli się rozbawieni lub cechowała ich neutralność emocjonalna.

więcej »

Uścisk czy przytulanie wpływają na nasz dobrostan psychiczny i fizyczny

fot. InstagramFOTOGRAFIN from PixabayWarto się przytulać. Serdeczny uścisk może korzystnie wpłynąć na dobrostan fizyczny i psychiczny danej osoby, mówią eksperci z Holenderskiego Instytutu Neuronauki.

więcej »

Internetowa terapia pomaga osłabić gniew

fot. David Schwarzenberg from PixabayProblemy z radzeniem sobie ze złością mogą mieć poważne konsekwencje dla osoby dotkniętej tym zaburzeniem i jej bliskich. Centrum Badań Psychiatrycznych w Karolinska Institutet w Szwecji pokazuje, że czterotygodniowa terapia prowadzona przez Internet może pomóc osłabić złość i agresję.

więcej »

Amerykanie w średnim wieku bardziej samotni niż Europejczycy

fot. Engin Akyurt from PixabayAmerykanie w średnim wieku (45-65 lat) częściej zmagają się z samotnością niż ich rówieśnicy z Europy.

więcej »

Zielone przestrzenie w miastach poprawiają nasz dobrostan

fot. BÙI VĂN HỒNG PHÚC from PixabayZielone przestrzenie przyczyniają się do dobrego samopoczucia mieszkańców miast. Z badań wynika, że parki mają istotny wpływ na dobrostan ludzi, niezależnie od ich przynależności do klasy społecznej, i że nie można parków zastąpić innymi miejscami spotkań ludzi, np. centrami handlowymi. Zamknięcie takich obszarów - jak podczas pandemii Covid-19 - pogłębia nierówności w poziomie dobrostanu.

więcej »

Nowe współczesne zagrożenie: przeciążenie informacyjne

fot. Mote Oo Education from PixabayWszyscy jesteśmy świadomi niebezpieczeństw związanych z zanieczyszczeniem powietrza, wody i ziemi. Eksperci zaznaczają jednak, że warto rozpoznać i złagodzić innego rodzaju zanieczyszczenia środowiska, które stwarzają zagrożenia osobiste i społeczne: przeciążenie informacyjne.

więcej »

Optymiści żyją dłużej - nowe dowody

fot. Ingela Skullman from PixabayBadania łączą optymizm z dłuższym życiem.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy Poradnik-zdrowia.pl Umierać po ludzku EWST.pl Kosciol.pl Oferty pracy