

Ważne, co robisz w ramach relaksu - to może zmniejszyć ryzyko demencji
Takie zajęcia rekreacyjne, jak czytanie książki, uprawianie jogi i spędzanie czasu z rodziną oraz przyjaciółmi, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko demencji.

Akceptacja zmian to główny czynnik satysfakcji z życia seniorów
Osoby starsze, które muszą przenieść się do domu opieki i dostosowują się do tego oraz akceptują to, czego nie można zmienić, ciągle czerpią satysfakcję z życia.

Skuteczny sposób na stres - posiadanie zwierzaka (o ile nie jest ważniejszy niż bliscy ludzie)
Posiadanie zwierzęcia może pomóc osobom mniej odpornym na codzienny stres, mówią eksperci z Kingston University. Równocześnie jednak zaznaczają, że gdy właściciele uważają swoje zwierzaki za ważniejsze niż przyjaciele w ich życiu, może to skutkować nasileniem poczucia osamotnienia.

W 2022 roku Pokojową Nagrodę Nobla przyznano Alesiowi Bialackiemu oraz dwóm organizacjom: rosyjskiemu stowarzyszeniu Memoriał i ukraińskiemu Centrum Wolności Obywatelskich.

Małżeństwo i konkubinat a poczucie szczęścia - forma związku bez znaczenia
Pary małżeńskie zyskują niewiele więcej korzyści dla dobrego samopoczucia psychicznego, zdrowia i więzi społecznych w porównaniu z mieszkającymi wspólnie parami niebędącymi małżeństwem. Zarówno małżeństwo jak i konkubinat dają więcej korzyści w porównaniu z samotnością, choć z czasem profity te słabną.

8 września w Balmoral w Szkocji, zmarła Elżbieta II, włądczyni Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Miała 96 lat.

Problemy w związku i rozstania - mężczyźni cierpią bardziej
Mężczyźni częściej niż kobiety odczuwają ból emocjonalny, gdy ich związek przechodzi trudności.

Dyskryminacja ze względu na wiek (ageizm) niszczy zdrowie fizyczne i psychiczne?
Niemal wszyscy starsi doświadczają jakiejś formy ageizmu w swoim codziennym życiu - czy to oglądając wiadomości i obrazy związane z ageizmem w telewizji lub Internecie, czy spotykając się ludźmi, którzy wykazują negatywne stereotypowe nastawienie wobec seniorów.

Samotność nasila się w różnych okresach życia, nie tylko w późnej starości
Samotność jest coraz powszechniejszym problemem, szacuje się, że w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat stała się dwa razy częstsza.

Fale upałów bezpośrednio zagrażają 500 milionom ludzi
Zmiana klimatu daje się we znaki, ekstremalnie wysokie temperatury zostały odnotowane tej wiosny w Indiach i Pakistanie. Naukowcy m. in. z Uniwersytetu w Göteborgu przedstawiają ponury obraz pozostałych dekad XXI wieku. Szacują, że fale upałów będą się nasilać, dotykając każdego roku nawet pół miliarda ludzi. Mogą też prowadzić do niedoborów żywności, nadmiernych zgonów i napływu uchodźców, gdy osiągną poziom przekraczający możliwości tolerowania temperatur przez ludzki organizm. To jednak nie musi się zdarzyć, jeśli zostaną wprowadzone środki, które pozwolą osiągnąć cele Porozumienia Paryskiego, uważają badacze.


