Strona głównaStyl życiaPolakom krzyż nie przeszkadza

Polakom krzyż nie przeszkadza

Polacy są przyzwyczajeni do krzyża w przestrzeni publicznej i na ogół nie uważają, że jego obecność w budynkach publicznych może komukolwiek przeszkadzać - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Ponad połowa badanych jest zdania, że krzyż powinien wisieć w sali obrad Sejmu.
Polakom krzyż nie przeszkadza Po długim okresie wyciszenia sporów światopoglądowych, do debaty publicznej powróciła kwestia obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej. Impulsem do tego był konflikt wokół krzyża na Krakowskim Przedmieściu, umieszczonego tam po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Protest „obrońców krzyża”, przez wiele osób postrzegany jako anarchizujące państwo zawłaszczenie przestrzeni publicznej i identyfikowany z jedną opcją polityczną, zapewne przyczynił się do wzrostu popularności haseł antyklerykalnych. Postulat ograniczenia roli i wpływu Kościoła w państwie w znacznym stopniu zdecydował o sukcesie wyborczym Ruchu Palikota.

Krzyż nie przeszkadza

Akceptacja krzyża na najbardziej podstawowym poziomie wyraża się w braku odczucia niestosowności jego obecności w miejscach publicznych. Tak rozumiana akceptacja jest bardzo szeroka. Ogromnej większości osób (88%) nie przeszkadza krzyż zawieszony w klasie szkolnej lub w urzędzie, natomiast razi to co dziesiątego badanego.

Krzyże w budynkach publicznych nie przeszkadzają większości badanych we wszystkich grupach społecznych. W stosunkowo największym stopniu reakcje na krzyż różnicuje orientacja światopoglądowa badanych – religijność i – w mniejszym stopniu – deklarowane poglądy polityczne. Wieszanie krzyży w budynkach publicznych razi przede wszystkim osoby niewierzące (54%) oraz – rzadziej – w ogóle nie uczestniczące w praktykach religijnych (40%). Już jednak wśród osób, które praktykują sporadycznie, kilka razy w roku, dla których – jak można sądzić – udział w nabożeństwie jest przede wszystkim elementem obrzędowości, a nie aktem wynikającym z wiary, jedynie 13% składa takie deklaracje.

Obecność krzyża w miejscach publicznych jest rażąca przede wszystkim dla osób identyfikujących się z lewicą (28%). W elektoratach partyjnych krzyże w budynkach publicznych przeszkadzają najczęściej sympatykom Ruchu Palikota (35%) oraz zwolennikom SLD (25%). Oznacza to, że większości badanych utożsamiających się z lewicą oraz większości wyborców Ruchu Palikota i SLD krzyże w budynkach publicznych nie rażą.

W Sejmie? Niekoniecznie

Poparcie dla obecności krzyża w Sejmie jest duże, choć nie powszechne. Aprobatę wyraża 60% respondentów. Przeciwnego zdania jest 17%. Co piąta osoba (21%) deklaruje, że jest jej to obojętne.

Przekonanie, że krzyż powinien wisieć w Sejmie, przeważa niemal we wszystkich grupach Z poglądem tym najczęściej zgadzają się ludzie starsi – powyżej 65 roku życia (72%), mieszkańcy wsi (69%) i małych miast (71%), badani z wykształceniem podstawowym (73%) oraz osoby o miesięcznych dochodach per capita od 501 do 750 zł (72%). Wśród grup społeczno-zawodowych obecność w sali obrad Sejmu tego najważniejszego dla katolików symbolu w największym stopniu akceptują rolnicy (75%), zaś wśród biernych zawodowo: emeryci (68%) i renciści (70%).

Opinie o obecności krzyża w sali obrad plenarnych najsilniej wiążą się z religijnością badanych i to zarówno w wymiarze subiektywnym – oceny własnej wiary, jak i w aspekcie obiektywnym – częstości uczestnictwa w praktykach religijnych. Ogromna większość badanych uważających się za osoby głęboko wierzące (87%) oraz blisko dwie trzecie określających się jako wierzące (62%) wyraża opinię, że krzyż powinien w Sejmie wisieć.

Wśród niewierzących za krzyżem w Sejmie opowiada się 10%, podczas gdy większość (62%) jest temu przeciwna. Ponadto im częstszy deklarowany udział w praktykach religijnych, tym częstsze przekonanie o potrzebie obecności krzyża w sali obrad Sejmu. O ile wśród osób praktykujących kilka razy w tygodniu jest ono niemal powszechne (89%), o tyle wśród osób w ogóle nieuczestniczących w praktykach religijnych pogląd ten podziela tylko 22% badanych, podczas gdy połowa jest przeciwna temu, aby w Sejmie wisiał krzyż.

Akceptacja obecności krzyża w sali obrad plenarnych wiąże się z poglądami politycznymi badanych. Aprobują ją przede wszystkim osoby identyfikujące się z prawicą (75%), nieco rzadziej osoby określające swoje poglądy jako centrowe (59%). Wśród respondentów o orientacji lewicowej opinie w tej kwestii są podzielone: równie często są za, co przeciw (po 36%).

Zróżnicowanie opinii w kwestii krzyża jest jeszcze bardziej widoczne wśród elektoratów partyjnych. Jednoznacznie za jego obecnością w Sejmie opowiadają się sympatycy PiS i PSL. Zwolennicy przeważają także w elektoracie PO. Poglądy wyborców SLD są w tej kwestii podzielone, a sympatycy Ruchu Palikota są krzyżowi raczej przeciwni.

Nie tylko krzyż

Obecność krzyża w Sejmie jest dla większości Polaków rzeczą naturalną. Znaczna część osób jest jednak skłonna zmodyfikować swoje stanowisko przy uwzględnieniu faktu, że w ławach poselskich zasiadają ludzie różnych wyznań i religii. Ogółem ponad połowa badanych jest zdania, że w sali obrad powinien być tylko krzyż (34%) lub krzyż oraz symbole tych religii, których wyznawcy zasiadają w Sejmie (19%). Nieco więcej niż co trzeci ankietowany (36%) sądzi, że w takiej sytuacji w sali posiedzeń Sejmu w ogóle nie powinno być symboli religijnych.

Wśród osób, które wcześniej zadeklarowały się jako zwolennicy krzyża w sali obrad, ponad połowa (52%) uważa, że powinien się tam znajdować wyłącznie krzyż, ale co czwarty (25%) sądzi, że obok krzyża należy umieścić symbole innych religii. Prawie co ósmy (12%) zwolennik krzyża w Sejmie jest zdania, że jeśli w sali obrad zasiadają posłowie różnych wyznań i religii, należy w ogóle zrezygnować z umieszczania tam symboli religijnych.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:25:58, 11-01-2012 Ada 33

    Norko, zostań.
    Wnosisz dodatkowe spojrzenie na ten trudny
    problem krzyża w miejscach publicznych.
    Może wytrwałością uda nam się doprowadzić
    do kultury dyskusji, pomimo dzielących różnic.
  • 16:36:44, 11-01-2012 Jarosław II

    Cytat:
    Ada 33
    [b]
    Jarosławie, miło mi stwierdzić,
    że potrafisz ze mną ładnie się różnić...
    w ten sposób prowadzona dyskusja....
    to sama przyjemność.
    .....bo mamy wiele wspólnego tylko niewielkie ładne różnice. Dla mnie Krzyż ma bardzo wielką wartość i dlatego nie można go byle gdzie wieszać, jak dupochron, albo co jeszcze gorsza nim walczyć i rozładowywać frustracje. Wielu z tych ludzi nawet nie wie co to jest Trójca Święta, robiąc znak krzyża na piersi.
    Cytat:
    Ada 33
    Rodzi się pytanie po co był ten chrzest?
    Napisałem wcześniej, nie było wyjścia teraz mamy wybór dobrowolny.
    ... zobacz więcej
  • 16:43:12, 11-01-2012 krokodyl

    Cytat:
    Ada 33
    Krokodylu, wybacz i nie traktuj tego jako
    pouczania, ale istnieje zasadnicza różnica pomiędzy
    określeniem: państwowy, a państwowość.

    krokodyl nie jest taki madry ,to se sprawdzil w slowniku

    naginasz

    tobie wolno naginac ,mnie wolno i tak se bedziemy
    Cytat:
    Ada 33
    Pozwól,że tylko przypomnę taką oczywistość jak
    chrzest Polski 966r......i początki powstawiania państwa.
    Rodzi się pytanie po co był ten chrzest?
    krokodyla interesuje technika chrztu
    panstwa nie bylo
    ksiaze nic nikomu nie mogl kazac
    kogo chrzcili ,nie wiem
    no chyba ,ze jakies panstwo i poddani byli

    czy krokodyl zle sie zachowal ,no bo kulture wypominaja
    grzeczny chce byc
    inne zdanie mam , bo podobno wolno
    myslec samodzielnie
    ... zobacz więcej
  • 16:53:05, 11-01-2012 Nora

    Krokodylu, powtórz sobie z historii początki państwowości polskiej.
    nie mówię złośliwie, bynajmniej.

    A teraz coś o starych demokracjach :
    USA, kraj najstarszej demokracji, kraj wolności religijnej, ma na swoich banknotach napis
    "In God We Trust,"
    a 2 listopada ubiegłego roku, Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił rezolucję
    (znakomitą większością głosów!),
    która potwierdza uchwałę z roku 1956, że dewizą tego narodu są słowa W Bogu nasza ufność.

    Stany Zjednoczone to naprawdę zaścianek nieprawdaż ?
    Ale bardzo chciałabym, by mój Kraj był właśnie w takim "zaściankowym" towarzystwie

    Jakoś nikomu tam symbole religijne nie przeszkadzają, wręcz przeciwnie
    ... zobacz więcej
  • 16:59:28, 11-01-2012 Jarosław II

    Cytat:
    Nora
    Stany Zjednoczone to naprawdę zaścianek nieprawdaż ?
    Ale bardzo chciałabym, by mój Kraj był właśnie w takim "zaściankowym" towarzystwie

    Jakoś nikomu tam symbole religijne nie przeszkadzają, wręcz przeciwnie
    Jaki tam zaścianek. Tam Indianie sami się ustawiali w kolejce do chrztu.
    Ja do swojej wiary towarzystwa nie potrzebuję, nawet zaściankowego. A USA nie są dla mnie żadnym wzorcem. Kraj bez historii i tradycji wszystko przywiezione.
  • 17:00:53, 11-01-2012 ~gość: 212.227.18.xxx

    Krzyż w Polsce jest odkąd istnieje państwo polskie.Państwo w ferworze ateizmu gotowe usunąć krzyż z Giewontu.Radziłbym zażyć pigułki z krzyżykiem,szczególnie ''krokodylowi'' który pisze o sobie w 3 osobie ,co jest idiotyczne ale nikt nie reaguje,bo to skutkuje ''uprzejmie donoszę'' ze strony śliskiej osobistości .
  • 17:00:55, 11-01-2012 Nora

    To jest Twój głos w dyskusji, Jarosławie?
    Gratuluję
  • 17:01:26, 11-01-2012 Ada 33

    Cytat:
    krokodyl
    krokodyl nie jest taki madry ,to se sprawdzil w slowniku
    naginasz
    tobie wolno naginac ,mnie wolno i tak se bedziemy

    Trudno, przeżyję Krokodylu - jak tak uważasz.
    Ja swoje wiem, co innego jest powstanie państwa,
    a czym innym jest przymiotnik państwowy czyli
    przynależący do państwa /piszę to z głowy
    do słownika nie zaglądam, bo i po co?...ja chcę Ci pokazać
    mój punkt widzenia, a nie traktować w kategoriach
    rywalizacji - kto tu lepszy/.

    Cytat:
    inne zdanie mam , bo podobno wolno
    myslec samodzielnie

    i o to chodzi...klakierzy w takich dyskusjach,
    tylko zaciemniają obraz
    ... zobacz więcej
  • 17:02:16, 11-01-2012 cha_ga

    "Bóg" to pojęcie bardzo szerokie , a Stany to kraj wielonarodosciowy a tym samym wielowyznaniowy, gdzie tu miejsce na symbolike krzyza?
  • 17:10:01, 11-01-2012 krokodyl

    akurat
    przeca USA to masony
    na dolarach maja piramide i cos tam jeszcze
    w pieczeci symbole masonskie

    jaka ksiazke o historii polecasz ,bo cos tam czytalem
    pewnie niesluszne bylo
    bo ktos pisal ,ze poganstwo w narodzie jeszcze jest
    i ze chrztem bylo inaczej
    jak znajde to zapodam link

    zasciankow to krokodyle nie lubia
    lubia czysta wode
    i tolerancje w obiedwie strony

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy