Strona głównaStyl życiaOptymiści żyją dłużej

Optymiści żyją dłużej

Jesteś optymistą? Masz dobre stosunki z rodziną i przyjaciółmi? Jeśli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz żyć dłużej. Według badań przeprowadzonych przez Mayo Clinic osoby, które pragną długowieczności, powinny zadbać o pozytywne nastawienie do świata.
Optymiści żyją dłużej [© Ulia Koltyrina - Fotolia.com] Odpowiedni pogląd na rzeczywistość może nie tylko pozytywnie wpłynąć na długość życia, ale przyczynić się do znacznej poprawy jego jakości. Jak podają statystyki, ludzie pogodnie nastawieni do świata cieszą się lepszą kondycją fizyczną i mentalną. Ryzyko wcześniejszej śmierci jest o 50 proc. niższe u optymistów w porównaniu z tymi, którzy wszystko widzą w czarnych barwach.

"Stan dobrego samopoczucia jednostki w dużej mierze zależy od nastawienia. To, jak postrzega się rzeczywistość i interpretuje fakty, oddziałuje na poziom życia w latach późniejszych i długość egzystencji", mówi dr Toshihiko Maruta, współautor badania.

Hipoteza, że istnieją związki pomiędzy osobowością a zdrowiem nie jest nowa, tego rodzaju przypuszczenia pojawiły się już u autorów starożytnych. Choć dokładny mechanizm oddziaływania osobowości na ryzyko wcześniejszej śmierci i stanu zdrowia nie jest jasny, dr Maruto twierdzi, że pesymistyczne wizje zwiększają prawdopodobieństwo zaistnienia przyszłych problemów ze zdrowiem fizycznym, osiągnięciami zawodowymi i stresem, wszystko to zaś może doprowadzić do depresji. Może być również tak, że nastawienie do życia u danego człowieka powoduje zmiany w układzie odpornościowym.

Naukowcy wskazują, iż pesymiści plasują się poniżej przeciętnego poziomu stanu zdrowia fizycznego, doświadczania bólu, zdolności percepcyjnych, witalności, kondycji psychicznej i zdolności funkcjonowania w społeczeństwie.

Pozytywne nastawienie do świata często ma odzwierciedlenie w stosunkach z rodziną i przyjaciółmi. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Chicago dowodzą, że osoby po 50 – tym roku życia cierpiące z powodu samotności, mają równocześnie kłopoty m. in. z nadciśnieniem. Samotność może więc powodować kłopoty z układem krążenia podobne do tych, jakie wywołują otyłość, czy brak aktywności fizycznej.

Zobacz też:

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:53:29, 02-09-2007 lorison

    Nie można ,a nawet nie wypada tak skracać tematu.
    "tylko do jednej dźwigni".
    Czyżby te "skomplikowane istoty" tak pojmowały
    wątek optymizmu życiowego?
  • 19:19:26, 02-09-2007 Lila

    lorisonie...istoty skomplikowane mają optymizm niejako nieustający,z małymi zawirowaniami..
    Istoty proste...no cóż...tracą optymizm.Niesłusznie.Wszak mogą zająć się czymś innym ,pożytecznym - przecie.I zajmują się ..
  • 19:36:26, 02-09-2007 lorison

    Pożyteczne "zajęcia zastępcze".Fajnie.Nic dodać nic ująć.
    Jak tu po takim poście nie stracić "niesłusznie" optymizmu?
  • 19:38:23, 02-09-2007 Lila

    Hmmmm...jestem jednym ,wielkim znakiem zapytania ?????

    Nie rozumiem ..
  • 19:46:36, 02-09-2007 Malgorzata 50

    Lorisonie gdyby nie nasz wrodzony optymizm dawno bysmy zrezygnowaly z prób wyjasniania wam co mamy na mysli ,a tu proszę....
  • 20:19:50, 02-09-2007 Pani Slowikowa

    To ja ci wytlumacze
    Taka prosta sprawa jak dzwignia moze spowodowac ze ktos straci albo i nie swoj optymizm..Najbardziej do tego tracenia optymizmu bedzie sie nadawac ktos kto jest skomplikowany..bo ktos nieskomplikowany nawet nie zauwazy roznicy.. mimo tego ze dzwignia badz co badz nalezy do niego . W kazdym razie nie ma nic bardziej skomplikowanego niz prostota.. bo ona jest wlasciwie tylko na pokaz a naprawde jest napedzana niesamowicie powiklanym systemem napedowym .. Wiec dlatego kto sie tym systemem para, moze w pewnym momencie stracic swoj optymizm..
    Elementary Watson
    ... zobacz więcej
  • 20:22:10, 02-09-2007 Lila

    Bożesz Ty mój...sugerujesz,że nasz lorison para się systemem napędowym ?
    Poza muzyką ?...
  • 20:26:33, 02-09-2007 Pani Slowikowa

    osobiscie kurcze..tylko ta jakas skomplikowana osoba..
  • 20:27:41, 02-09-2007 Malgorzata 50

    Slowik jak zwykle przenikliwy jak S.Homles -trzeba sie zastanowić .....hmmmm,moze upraszaczamy nieco meska maszynerię
  • 20:27:51, 02-09-2007 Lila

    A to jest w dobrych rękach....

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy